لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۶

رأی هیات داوری سوئیس: اسرائیل باید به ایران خسارت دهد


ایران برای نیمی از نفتی که قبل از انقلاب اسلامی در خط لوله نفت مشترک ایران و اسرائیل موسوم به ایلات-اشکلون باقی ماند، پول می‌خواهد.

يک هيات داوری سوئیسی حکم داد که اسرائیل باید به ایران برای نفتی که در خط لوله آراوا، پروژه مشترک بين دو کشور پيش از انقلاب ۱۳۵۷ ايران، باقی مانده بود، خسارت پرداخت کند.

بر اساس برآورد این هیات، خسارتی که اسرائیل باید به ایران بپردازد بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون دلار است.

به گزارش پایگاه خبری «جوئیش پرس» اين رأی – که سال گذشته به نفع ايران صادر شد، اما هرگز انتشار نيافت – جنبه مقدماتی داشته و می‌تواند مورد بررسی‌های بيشتری قرار گيرد. انتظار می‌رود پيش از اعلام حکم نهایی، هر دو طرف ادعاهای بیشتری را مطرح سازند.

ایران و اسرائیل پیش از وقوع انقلاب اسلامی ۵۷ با یکدیگر روابط تجاری نزدیکی داشتند؛ اما پس از انقلاب که به سقوط سلطنت پهلوی و روی کار آمدن نظام جمهوری اسلامی در ایران انجاميد، و از آنجا که نظام جدید اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد، جلوی ارسال نفت از طریق خط لوله ایلات-اشکلون را گرفت.

پس از قطع جريان نفت، اسرائیل ۸۰۰ هزار تن نفتی که در خط لوله باقی مانده بود را تصاحب کرد. نفتی که با نرخ امروز حدود ۴۰۰ ميليون دلار ارزش داشت، يعنی سه برابر نرخ نفت در زمان انقلاب.

بیست سال پيش، ایران برای جبران نیمی از ارزش نفت به مراجع قانونی شکايت برد. طبق مفاد توافقنامه‌ای که بين دو کشور امضا شد، در صورت بروز هرگونه اختلافی می‌بايست توسط دو قاضی، يکی از ايران و ديگری از اسرائيل، در تهران حل‌وفصل شود.

از آنجا که برآوردن اين شرط در شرايط امروز امکان‌پذير نيست، هيات سوئيسی رسيدگی به اين شکايت را برعهده گرفته است.

XS
SM
MD
LG