لینکهای قابل دسترسی

چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۸

۲۸ کشته در تصادف اتوبوس در سوئیس


۲۸ کشته در تصادف اتوبوس در سوئیس
۲۸ کشته در تصادف اتوبوس در سوئیس

۲۸ نفر در پی سانحه رانندگی در سوئیس کشته شدند. ۲۲ نفر از این افراد دانش آموزان بلژیکی و هلندی بودند که از یک سفر تفریحی اسکی بازمی گشتند. دو راننده اتوبوس نیز جان باخته اند.

بنا بر گزارشها، این اتوبوس که حامل ۵۲ مسافر بود که اغلب شامل دانش آموزان ۱۲ ساله دو مدرسه در بلژیک بودند ساعت ۹ و ۱۵ دقیقه شامگاه سه شنبه در تونلی در نزدیکی کوه های آلپ در منطقه ای در مرز سوئیس و ایتالیا با دیواره داخلی تونل برخود کرد. در پی این حادثه الیو دی روپو نخست وزیر بلژیک روز چهارشنبه وارد سوئیس شد. در این سانحه ۲۴ دانش آموز دیگر نیز مجروح شده اند که وضعیت برخی از آنان وخیم است. مجروحاaن شبانه با هلیکوپتر به بیمارستان منتقل شدند.

پلیس میگوید علت دقیق حادثه هنوز روشن نیست. والدین دانش آموزان روز چهارشنبه خود را به سوئیس رسانده اند. برخی از والدین بدون آن که بدانند فرزندانشان جزو کشته شدگان است یا جان سالم به دربرده، پیش از سوارشدن به هواپیماهای نظامی که برای انتقال آنان در نظر گرفته شده بود در دبستان ها گرد آمدند. پدر یکی از دانش آموزان به رویترز گفت: «هیچ خبری نداریم. هیچ خبری.»

سخنگوی پلیس سوئیس درباره این حادثه گفت: «با دیدن چنین فاجعه ای برای کودکان، پشت آدم می لرزد.»

پلیس با دیدن تصویر تصادف از طریق دوربین های مداربسته از سانحه آگاه شده و به آن رسیدگی کرده است.

هم شاگردی های کودکان سوار بر اتوبوس، به یاد دوستانشان دم در مدرسه کاتولیک «لمبرتوس» گل گذاشتند و معلمان نقاشی های دانش آموزان را بر پنجره های کلاس معلمی که در سانحه جان باخته، نصب کردند. گفته می شود والدین هشت تن از کودکان که به سفر رفته بودند هنوز از سرنوشت فرزندانشان خبری ندارند و تنها کاری که از دستشان بر می آید صبر است. یکی از دانش آموزان می گوید: «ای کاش این یک کابوس باشد.»

اتوبوس حامل دانش آموزان مدت زیادی نبود که از منطقه اسکی مسیر جاده را در پیش گرفته بود و تنها ۲ کیلومتر در اتوبان رانده بود. هیچ اتومبیل دیگری در سانحه دخیل نبوده است. قسمت جلوی اتوبوس کاملا درهم شکسته و بسیاری از کودکان در داخل اتوبوس گیرافتاده بودند.
حدود ۲۰۰ مامور پلیس و آتش نشانی، پزشک و پرستار شب را در صحنه حادثه گذراندند و ۱۲ آمبولانس و هشت هلیکوپتر مجروحان را به بیمارستان منتقل کردند.

روز سیاه برای بلژیک

الیو دی روپو، نخست وزیر بلژیک چهارشنبه را «روز سیاه» برای کشورش خوانده است. بلژیک قرار است روز عزای عمومی اعلام کند.

پارلمان سوئیس نیز به یاد قربانیان یک دقیقه سکوت برگزار کرد. اولین ویدمرشلموف، رئیس جمهوری سوئیس گفت: «می توانم تصور کنم خانواده هایی که کودکانشان را به سفر فرستادند و منتظر بازگشتشان بودند اکنون چه حالی دارند. کودکانی که دیگر بازنمی گردند.»

مسئولان سوئیسی سرگرم تحقیق بر علت تصادف هستند. این که مشکل فنی فاجعه به بار آورده یا اشتباه انسانی. حداکثر سرعت در تونل ۱۰۰ کیلومتر در ساعت است.

اتوبوس متعلق به شرکت بلژیکی «تاپ تورز» است. وزیر حمل و نقل بلژیک گفته است که تاپ تورز، شرکتی خوشنام است و راننده طبق قانون یک روز پیش از حرکت، خود را به پیست اسکی رسانده بود. پنج ماه پیش نیز تمامی آزمایش های فنی روی اتوبوس انجام شده بود.

XS
SM
MD
LG