لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۸

غذاهای سوئدی در مسابقات آشپزی بين المللی مطرح می شوند


غذاهای سوئدی در مسابقات آشپزی بين المللی مطرح می شوند
غذاهای سوئدی در مسابقات آشپزی بين المللی مطرح می شوند

غذاهای سوئدی ها در مسابقات آشپزی بين المللی مطرح می شوند

وقتی صحبت از غذای سوئدی می شود مردم خواه نا خواه به ياد کوفته و ماهی هرينگ(۱)يا شاه ماهی ترشی شده می افتند. اما سوئد نيز مانند کشورهای اسکانديناوی ديگر نحوه غذا خوردن خود را معرفی و کيفيت و گوناگونی آن را به مراتب بهتر و بيشتر کرده است.

دريا و جنگل دو منبع اصلی برای توليد غذاهای سوئدی هستند. قرنهاست که مردم اين کشور غذاهايی مانند والنبرگار(۲)که يک نوع کوفته سوئدی است را پخته و می خورند. جالب اينجاست که دستور پخت آن نيز تغيير نکرده و همانطور که آن را کارل اميل هاگدال(۳)برای نخستين بار طبخ کرده است، درست می شود. هر چند اين نوع کوفته غذای محبوب سوئديها باقی می ماند گرچه بين المللی شدن سوئد و کشورهای اسکانديناوی ديگر، تغيير و تحولات زيادی در گوناگونی غذای اين کشورها بوجود آمده است.

سرآشپزان دانمارک، سوئد و نروژ با برنده شدن در مسابقه آشپزی بکوزدو(۴)در ليون فرانسه به ترتيب اول، دوم و سوم شده و يکی از معتبرترين مسابقات آشپزی دنيا را به خود اختصاص داده اند.

تامی ميلی ماکی که از سوئد برنده جايزه نقره اين مسابقه شده است می گويد: «ما غذای مخصوص کشور خودمان را درست می کنيم و برنده شدن ما در اين مسابقه به اين معنی است که مردم بيشتری به غذاهای اسکانديناوی علاقمند شده اند. خيلی از جهانگردان به سوئد می آيند تا غذای سوئدی بخورند.»

اما آنها تنها برای خوردن کوفته سوئدی به اين کشور سفر نمی کنند. به گفته آقای ميلی ماکی موفقيت در استفاده از مواد غذايی سوئدی و توليدات محلی است.

تامی می گويد: تهيه غذا را ساده نگه داشتيم درست مانند طراحيهای سوئدی. استيل آشپزی ما بسيار ساده و مزه آن بسيار مشخص است و ما کاملا به مزه اوليه مواد غذايی، احترام می گذاريم.»

پيدا کردن مواد غذايی متنوع در گذشته در سوئد ساده نبود اما اکنون هر نوع مواد غذايی در بازارها و فروشگاههای اين کشور پيدا می شود. مثلا آواکادو قبلا جزو مواد غذايی لوکس محسوب می شد اما اکنون انواع و اقسام آواکادو در دسترس مردم است.

از نظر آقای ميلی ماکی وجود مهاجران از نقاط مختلف دنيا نيز نقش مهمی در اين انقلاب غذايی داشته است و می گويد: «وجود مهاجرين باعث شده که ما تغييرات زيادی در آشپزی و در کل غذا ايجاد کنيم.»

پر استيرگارد، ويراستار راهنمای سفيد رستورانهای استکهلم، نيز عقيده دارد سفر به نقاط مختلف دنيا بر نوع آشپزی سرآشپزان تاثير زيادی گذاشته است. آقای استيرگارد می گويد: «سوئديها در کل دوست دارند تجربه و سفر کنند و ياد بگيرند. آنها سفر می کنند و تکنيکهای آشپزی جديدی را از فرهنگها و کشورهای ديگر ياد می گيرند. بعد تکنيکها را به کشور خود باز می گردانند و اجرا می کنند.»

به نظر می آيد اين رفتار روشنفکرانه باعث از بين رفتن عشق مردم به کوفته سوئدی نشود اما تغيير و انقلابی بزرگ در فرهنگ و گوناگونی غذايی اين کشور بوجود آورده است.

۱- Herring

۲- Wallenbergare

۳- Cahrls Emil Hagdahl

۴- Bocuse d’or

XS
SM
MD
LG