لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۵

اختراع شرکت سوئدی حرارت توليد شده بدن مسافران قطار را مورد استفاده قرار می دهد


اختراع شرکت سوئدی حرارت توليد شده بدن مسافران قطار را مورد استفاده قرار می دهد
اختراع شرکت سوئدی حرارت توليد شده بدن مسافران قطار را مورد استفاده قرار می دهد

يک شرکت مهندسی در سوئد نوعی دستگاه اکو سيستم طراحی کرده که حرارت توليد شده بدن مسافران و عابران را در ايستگاه قطار بخود جذب کرده و به ساختمان مجاور منتقل می کند.

استفاده از اين سيستم جذب و انتقال حرارت طبيعی در يکی از شلوغترين مراکز آمد و شد در اروپا هزينه مصرف انرژی در ساختمان مجاور اين مرکز را حدود ۲۵ درصد کاهش خواهد داد.

در ايستگاه مرکزی قطار در استکهلم پايتخت سوئد، در سکوهای قطار و گوشه و کنار ايستگاه شمار زيادی کامپيوتر نصب شده است. روزانه حدود ۲۵۰ هزار مسافر از اين ايستگاه عبور می کنند.

بيشتر مسافران از اين ايستگاه قطار برای آمد و شد روزانه به محل کارشان استفاده می کنند. همچنين هزاران گردشگر خارجی هر روز از اين محل عبور کرده و برخی از مسافرين از قطارهای سريع ايستگاه برای رفتن به فرودگاه بين المللی استکهلم بهره می گيرند.

تراکم قابل توجه آمد و شد در اين ايستگاه ميزان زيادی انرژی توليد می کند اما تا همين اواخر اين انرژی کاملا به هدر ميرفت. اين ايستگاه بدليل نشان دادن ابتکار در مهار حرارت توليد شده توسط عابرانش مورد توجه فعالان بين المللی محيط زيست و مديران برنامه ريزی شهری قرار گرفته است.

سيستم جديد نصب شده در ايستگاه قطار استکهلم که از ماه نوامبر امسال بطور کامل وارد مرحله بهره برداری خواهد شد سطح انرژی مصرفی در ساختمان مجاور ايستگاه را حدود ۲۵ درصد کاهش ميدهد.

کِلاس يوهانسون، مدير طرح «يرنهوسِت،» شرکت صاحب ايستگاه مرکزی قطار در استکهلم و همچنين ساختمان ۱۳ طبقه ای که در مجاورت آن قرار گرفته است، می گويد: روزانه حدود ۲۵۰ هزار مسافر از ايستگاه مرکزی قطار در استکهلم ديدن می کنند. اين عابران بطور طبيعی حرارت و انرژی توليد می کنند. اين بدان مفهوم است که ما بايد طی تمام سال ساختمان را خنک کنيم. يکی از اثرات جانبی سيستم خنک کننده ايجاد حرارت است. ما اين حرارت را مهار کرده و به ساختمان مجاور منتقل می کنيم.»

به گفته آقای يوهانسون فکر اين طرح طی يک تنفس برای قهوه خوری در سال ۲۰۰۷ به ذهن آنها خطور کرد.

کار نصب دستگاه در سال ۲۰۰۸ هنگام بازسازی و تعميرات ايستگاه قطار آغاز شد. سيتسم جديد انتقال انرژی از آزمايشهای جدی عبور کرده و در ماه نوامبر امسال مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

کِلاس يوهانسون می گويد: «اين فکر الزاماً فکر جديدی نيست؛ اين کار قبلا هم انجام شده البته تنها در يک ساختمان در آن واحد. اين يک طرح قديمی است که در چند مکان اجرا شده است. ابتکار جديد ما انتقال انرژی بين دو ساختمان است.»

آقای يرنهوسِت در مورد جزئيات هزينه ساخت اين دستگاه حرفی به ميان نياورده است. اما به گفته آقای يوهانسون کاهش هزينه در مصرف انرژی هزينه ساخت اين دستگاه را طی ۵ سال آينده تامين خواهد کرد.

شرکت يرنهوست در نظر دارد طرح های مشابهی را در ديگر ساختمان های متعلق به خود در سراسر سوئد اجرا کند.

XS
SM
MD
LG