لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۵

سوپرمارکت شبانه روزی بدون کارمند، حلال مشکلات سوئدی ها


سوپرمارکتی شبانه روزی در یکی از شهرهای سوئد بدون حضور صاحب یا کارکنان آن اداره می شود.

ایده گشایش این سوپرمارکت و اختراع اپلیکشن مخصوص برای خرید از آن، متعلق به کارآفرینی است که زمانی برای خرید شیرخشک برای کودکش به دردسر بزرگی افتاده بود.

شهر ساحلی وایکن در جنوب سوئد چهار هزار و دویست نفر جمعیت دارد و رابرت الیاسون، که مهندس فناوری الکترونیک است، داستان شبی را تعریف می کند که ایده این فروشگاه به فکرش رسید: "یکی از مواردی بود که با کودک هفت ماهه ام تنها بودم و آخرین قوطی خوراک بچه تمام شد. هراسان، با کودکی که گریه سر داده بود، به طرف ماشینم رفتم. شب بود و با نزدیکترین شهر بیست دقیقه فاصله داشتم. همانجا بود که آرزو کردم که یک سوپرمارکت نزدیکتر به این محل داشتیم!"

در این سوپرمارکت تقریبا کوچک، ۴۵۰ نوع کالا برای فروش عرضه شده، و برای خرید از آن باید از قبل از طریق تلفن همراه ثبت نام کرد.

صورت خرید مشتریان هر ماه برایشان ارسال می شود و سرقت از آن نیز تقریبا غیرممکن است. چرا که دوربین روی قفسه ها زوم شده و اگر فردی چیزی سرقت کند نوع و کد کالا به خوبی دیده می شود و می شود فهمید پولش داده شده یا خیر.

اکثر مشتریان محلی از ایده تاسیس و نحوه کار این سوپرمارکت استقبال می کنند، اما هستند ساکنان سالخورده ای که تطابق با نحوه استفاده از اپلیکشین و تلفن همراه برایشان دشوار است.

با آن که به نظر می رسد سودآوری سوپرمارکتی با این اندازه در گرو ۳۰۰ الی ۴۰۰ مشتری در روز است، اما با توجه به هزینه پرسنلی ناچیز آن حتی ۵۰مشتری در روز هم آن را سرپا نگاه می دارد.

XS
SM
MD
LG