لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۹

سوئد به رغم افزایش شمار جان‌باختگان ویروس کرونا به قرنطینه محدود ادامه می‌دهد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - اطراف اسکله استکهلم جمعیت گرد هم آمده اند و بعضی زیر آفتاب لبی تر می کنند. در بخش عمده ای از جهان، چنین تجمعی با اعتراض روبرو می شود یا حتی ممنوع است.

اما در سوئد چنین نیست.

آندرس تگنل، اپیدمیولوژیست (همه‌گیرشناس) ارشد و استراتژیست مبارزه سوئد با همه گیری ویروس کرونا، می‌گوید این تجمع‌ها مایه نگرانی او نیست.

این دانشمند ۶۳ ساله با حضور در گزارش های روزانه برای تشریح شیوع ویروس کرونا به چهره ای نام آشنا در سوئد بدل شده است.

کشورها در سراسر اروپا جابجایی شهروندانشان را محدود کرده اند، اما سوئد تنها کشوری است که رویکرد قرنطینه «در ابعاد پایین» را در پیش گرفته است؛ رویکردی که می تواند در بلندمدت نیز ادامه یابد.

پرزیدنت ترامپ با اشاره به شمار بالای قربانیان بیماری «کووید۱۹» در سوئد گفته است که سوئد برای رویکرد مصونیت عمومی بهای سنگینی می‌پردازد.

اما وزیر بهداشت سوئد می گوید کشورش هرگز سیاست مصونیت عمومی را دنبال نکرده است.

سوئد تجمع بالای ۵۰ نفر را منع کرده، دبیرستان ها و دانشگاه ها را بسته، و از افراد بالای ۷۰ سال یا اشخاص بالقوه آسیب پذیر خواسته است خود را برای حفاظت در برابر ویروس خانه‌نشین کنند.

رویکرد سوئد به این معنی است که مدارس (به جز دبیرستان‌ها)، رستوران ها، و عمده کسب و کارها همچنان فعال هستند. این امر موجب این برداشت شده که سوئدی ها به زندگی عادی خود ادامه می دهند. با این وجود، هفته پیش بیش از ۲۵ هزار نفر تقاضای بیمه بیکاری کردند.

دانمارک که از چهار هفته قبل سیاست های سختگیرانه‌تری را در پیش گرفت، اکنون از بازگشایی مرحله به مرحله کسب و کارها صحبت می کند.

سوئد با ۱۰ میلیون جمعیت حدود ۹۰۰ قربانی داشته است، در دانمارک با نزدیک به ۶ میلیون جمعیت ۲۷۳ نفر جان باخته اند.

مقام ها در سوئد اکنون به شهروندان آن کشور گفته اند با افزایش تلفات در آن کشور باید خود را برای محدودیت های احتمالی شدیدتر آماده کنند. اما اپیدمیولوژیست ارشد سوئد همچنان اصرار دارد رویکرد آن کشور معقول‌تر است و می گوید سوئد شیوع گسترده ای که دانمارک با بازگشایی کسب و کارها ممکن است تجربه کند را نخواهد دید.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG