لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۸

موزه «آیکیا»؛ مروری بر سبک زندگی سوئدی از جنگ دوم جهانی تا امروز


موزه آیکیا
موزه آیکیا

بیشتر افراد برای دیدن آثار هنری و باستانی به موزه می روند ولی موزه ای در مرکز سوئد، تاریخ هفتاد ساله فروشگاه مبلمان و لوازم منزل آیکیا را به نمایش گذاشته است.

موزه آیکیا در ماه ژوئن ۲۰۱۶ تأسیس شد. این موزه در المهالت، در حدود ۴۵۰ کیلومتری استکهلم، پایتخت سوئد واقع است؛ درست همان جایی است که در سال ۱۹۵۸ اولین فروشگاه آیکیا درهایش را به روی مشتریان باز کرد.

این موزه با فضایی حدود سه هزار و پانصد متر مربع، تاریخ ۷۳ ساله این شرکت سوئدی را مرور می کند و نشان میدهد که چطور اینگوار کامپراد، کار آفرین نوجوانی از ایالت جنوبی اسمالند، این شرکت معروف را تأسیس کرد.

گوشه ای از موزه آیکیا - المهالت، سوئد
گوشه ای از موزه آیکیا - المهالت، سوئد

پِر- اولاف اِسوِنسِن یکی از اعضای تیم جمع آوری و آرشیو موزه آیکیا می گوید در طول سالهایی که گذشت کلکسیون کاملاً وسیعی پیدا کرده اند «که نشان میدهد چطور به عنوان یک کمپانی رشد کرده ایم و به اینجا رسیده ایم. از یک نفر شروع شد و الان یک تجارت جهانی با بیش از ۱۷۰ هزار نفر کارمند است.»

موزه زندگی ساده بیشتر مردم سوئدی در اسمالند را در اواخر قرن نوزده و اوایل قرن بیستم نشان میدهد؛ که از سالهای ۱۹۳۰ به بعد به تدریج تغییر میکند. با رشد اقتصادی کشور، خانواده های سوئدی بیشتر برای خانه هایشان خرج می کردند.

کارینا کلوک مالمستِن، مدیر موزه توضیح میدهد: «چون ما در جنگ جهانی نبودیم، به خاطر همین پول بیشتری در دست داشتیم و از آنجا بود که تاریخ طراحی سوئد آغاز شد.»

اینگوار کامپراد موسس آیکیا، در سال ۱۹۲۶ متولد شد. او در سال ۱۹۴۳ زمانی که ۱۷ سال بیشتر نداشت شرکت آیکیا را تاسیس کرد. آیکیا در آن زمان یک کاسبی از راه سفارش بود.

نام آیکیا را از حروف اول اسم و فامیلش اینگوار کامپراد و از حروف اول ناحیه ای که در آن زندگی می کرد اِلمتارید و آگونارید گرفت.

اینگوار کامپراد، مؤسس فروشگاه اثاثیه خانه، «آیکیا»
اینگوار کامپراد، مؤسس فروشگاه اثاثیه خانه، «آیکیا»

خانم کلوک مالمستن می گوید: «بعضی از بچه ها از همان اول علاقه به کار آفرینی دارند. اینگوار یکی از آنها بود. او وقتی نوجوان بود شروع کرد به فروختن کارت پستال به مادر بزرگ، و در و همسایه اش. بعد یک دوچرخه کرایه کرد و شروع کرد به ماهیگیری و آنها را می فروخت.»

در این موزه برخی از اشیاء از کودکی کامپراد به چشم می خورد یکی از آنها یک جعبه کوچک است، اولین جعبه ای که او پولهایش از فروش ماهی را در آن نگه می داشت.

کامپراد اولین اتاق نمایش اش را در اِلمهالت در سال ۱۹۵۳ باز کرد، در سال ۱۹۵۵ آیکیا شروع کرد به ساختن اسباب و اثاث خانه خودش، و در سال ۱۹۵۸ اولین فروشگاه اصلی باز شد.

از آن به بعد آیکیا شروع به رشد کرد و در حال حاضر ۳۹۰ فروشگاه آیکیا در ۴۸ کشور جهان وجود دارد.

اینگوار کامپراد اکنون ۹۰ سال دارد و چند سالی است که به منطقه ای که در آن بزرگ شده بازگشته و در اسمالند سوئد زندگی می کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG