لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۷

ورود آقایان ممنوع؛ برگزاری نخستین کنسرت زنانه درسوئد


«اما کنیکاره» کمدین و هنرمند مشهور سوئدی اعلام کرد، سرگرم بررسی طرحهای مختلفی برای برگزاری کنسرت بزرگی برای زنان است، برنامه ای که مردها اجازه شرکت در آن را نخواهند داشت.

هدف او از برگزاری این جشنواره موسیقی اعتراض به اذیت و آزار زنان در کنسرت «براوالا» است که هفته گذشته در استکهلم پایتخت سوئد ترتیب یافت، براساس گزارش های رسمی پلیس، در این برنامه به تعدادی از تماشاگران زن تجاوز شده است.

انتشار این خبر بازتاب گسترده ای در رسانه های خبری این کشور داشت و با واکنش های بسیاری در شبکه های اجتماعی همراه شد.

برگزار کنندگان کنسرت براوالا با ابراز تأسف از این حوادث غم انگیز، برنامه سال آینده را لغو کردند تا با بررسی مشکلات و ایجاد تدابیر امنیتی بیشتر، مانع تکرار چنین فجایعی شوند.

اما کنیکاره که مجری رادیویی و از فعالان حقوق زنان در سوئد نیز هست، قصد دارد با همکاری گروهی از هنرمندان، تهیه کنندگان و سازمان های اجتماعی، کنسرت تمام زنانه خود را سال آینده برگزار کند.

به گفته او در این کنسرت، هیچ مردی اجازه ورود نخواهد داشت و به این ترتیب اذیت و آزار و تجاوزی در کار نیست.

او باور دارد این بهترین روش برای مقابله با مردان شرور و بی اخلاقی است که قادر به کنترل شهوت و هوای نفسانی خود نیستند.

با این حال اما کنیکاره این کنسرت زنانه را اعتراضی نمادین برای بهبود شرایط برنامه های هنری توصیف می کند و نه راهکاری دائمی برای تفکیک جنسیتی در مکان های عمومی.

هنوز جزئیات بیشتری درباره زمان این جشنواره موسیقی و چگونگی برگزاری آن منتشر نشده ولی با توجه به استقبال بسیاری از سازمان های مدافع حقوق زنان، اجرای چنین برنامه ای قطعی به نظر می رسد.

در سال های اخیر تعدادی از جشنواره های موسیقی چند روزه در اروپا با مشکلاتی مانند کنسرت براوالا مواجه بوده اند و کوتاهی برگزارکنندگان در تأمین امنیت تماشاگران با انتقاداتی همراه شده است.

به همین دلیل پلیس و مسئولین محلی از برگزارکنندگان چنین برنامه هایی خواسته اند نظارت بیشتری در اجرای کنسرت و حواشی مرتبط با آن داشته باشند و نسبت به برخی از رفتارهای نامتعارف شرکت کنندگان بی تفاوت نباشند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG