لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۶ تیر ۱۴۰۱ ایران ۰۸:۰۳

پلیس سوئد: انفجار استکلهم تروریستی بود


پلیس سوئد: انفجار استکلهم تروریستی بود

فردریک رینفلدت، نخست وزیر سوئد انفجارهای دوگانه روز یکشنبه در منطقه تجاری مرکزی استکهلم را «غیرقابل قبول» خواند زیرا به گفته او سوئد، دارای «جامعه ای باز است».

پلیس سوئد در حال تحقیق درباره دو انفجار پیاپی در استکهلم است که طی آن شخص مظنون به بمب گذاری کشته و دو تن دیگر جراحت سطحی برداشته اند. پلیس این رویداد را به عنوان اقدامی تروریستی بررسی می کند. مقام های سوئد میزان هشدار امنیتی را افزایش نداده اند.

اندرس تورنبرگ، سخنگوی پلیس روز یکشنبه به خبرنگاران گفت نمی توان انفجارها را، حمله انتحاری نامید اما به گفته او، «اگر این بمب گذاری انتحاری بوده، برای اولین بار است که در سوئد رخ می دهد».

وزیر خارجه سوئد انفجارهای روز یکشنبه را «نگران کننده ترین اقدام در یک حمله تروریستی» توصیف کرد.

به گفته پلیس انفجار نخست در یک خودرو در نزدیکی یک مرکز خرید شلوغ رخ داد و پس از آن چند صد متر آن طرف تر، انفجار دوم رخ داد که طی آن یک نفر کشته شد.

تی تی، خبرگزاری سوئدی می گوید ده دقیقه پیش ازانفجار، یک ایمیل به زبان های عربی و سوئدی دریافت داشته که در مورد یک اقدام هشدار داده شده بود.

در ایمیل، درباره حضور سربازان سوئدی در افغانستان و نیز چاپ کاریکاتورهای پیامبر اسلام توسط لارس ویلکس، هنرمند سوئدی اشاره شده بود. سوئد دارای ۵۰۰ سرباز در افغانستان است.

XS
SM
MD
LG