لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۲

ازبکستان پیش از حمله استکهلم به سوئد هشدار داده بود


مراسم یادبود کشته شدگان حمله استوکهلم
مراسم یادبود کشته شدگان حمله استوکهلم

وزیر امور خارجه ازبکستان روز جمعه گفت خدمات امنیتی ازبکستان پیش از وقوع حمله تروریستی هفته گذشته در سوئد، اطلاعاتی درباره فعالیت های مهاجم این حمله در اختیار کشورهای غربی قرار داده بودند.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، عبدالعزیز کمیل‌اف، وزیر امور خارجه ازبکستان، روز جمعه ۲۵ فروردین و یک هفته پس از حمله تروریستی یک مهاجم ازبک به نام «رحمت اکیلوف» در پایتخت سوئد، گفت این مظنون پس از ترک ازبکستان در سال ۲۰۱۴ و اقامت در سوئد به گروه تروریستی داعش پیوسته بود.

وزیر امور خارجه ازبکستان می گوید رحمت اکیلوف هنگامی که در سوئد سکونت داشته با استفاده از خدمات پیام‌رسانی آنلاین سعی در متقاعد کردن هموطنانش برای سفر به سوریه و پیوستن به داعش داسته است.

آقای کمیل‌اف افزود «خدمات امنیتی ازبکستان، اطلاعات در دست در رابطه با فعالیت های جنایی اکیلوف را (پیش از وقوع حمله) در اختیار یکی از متحدان غربی ما قرار دادند تا مقامات سوئدی را از آن آگاه کنند.»

یک منبع اطلاعاتی ازبکستان نیز گفته است که رحمت اکلیوف در سال ۲۰۱۵ تلاش کرده تا با سفر به سوریه به داعش ملحق شود اما به دنبال دستگیری در مرز ترکیه-سوریه، به سوئد بازگردانده شده بود.

رحمت اکلیوف سوار بر یک دستگاه کامیون روز جمعه ۱۸ فروردین در مرکز شهر استکهلم، پایتخت سوئد، با عبور از پیاده رو با ساختمان یک فروشگاه برخورد کرد.

به گفته رسانه‌های سوئد، در این حادثه دست کم چهار نفر کشته و ۱۵ نفر مجروح شده اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG