لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۴۳

دادگاهی در سوئد صدور حکم بازداشت غیابی بنیانگذار سایت افشاگر ویکی‌لیکس را رد کرد


مقام قضایی سوئد توضیح می‌دهد.
مقام قضایی سوئد توضیح می‌دهد.

دادگاهی در سوئد صدور حکم بازداشت غیابی بنیانگذار وب‌سایت افشاگر ویکی‌لیکس را رد کرد.

«جولیان آسانژ» که در انگلیس نگه داری می شود در سوئد تحت پیگرد به اتهام آزار و تجاوز جنسی بود اما دادگاه سوئد بعد از اینکه به او دسترسی نداشت، روند رسیدگی به این اتهام را متوقف کرد.

ویکی‌لیکس در سال ۲۰۱۰ بیش از ۷۰۰ هزار سند، ویدئو، مکاتبات دیپلماتیک، و گزارش‌های میدان نبرد در عراق و افغانستان را که از چلسی منینگ، سرباز پیشین نیروی زمینی آمریکا، دریافت کرده بود، منتشر کرد. منینگ، پیش از تغییر جنسیت، با اسم بردلی منینگ شناخته می‌شد. این گزارش ها شامل جزئیاتی از تلفات غیرنظامیان و مظنونین تروریستی بود که در بازداشتگاه گوانتانامو نگهداری می شدند.

منینگ بر مبنای «قانون جاسوسی» تحت پیگرد قرار گرفت و در سال ۲۰۱۰ زندانی شد. او در سال ۲۰۱۷ آزاد شد، اما دوباره در مارس ۲۰۱۹ به زندان بازگردانده شد تا در برابر یک هیئت منصفه عالی درباره ویکی‌لیکس شهادت بدهد.

ایالات متحده آسانژ را متهم کرده است که با تبانی با منینگ به اطلاعات محرمانه کامپیوترهای وزارت دفاع دسترسی پیدا کرده و از بریتانیا خواستار استرداد او شده است.

برخی مقام‌های بریتانیایی گفته‌اند که اگر آسانژ در ایالات متحده با خطر اعدام مواجه باشند، او را به آمریکا تحویل نخواهند داد.

پیشتر دادگاهی در بریتانیا آسانژ را به ۵۰ هفته زندان محکوم کرد. او متهم است که پس از آزادی به قید وثیقه، از حضور در دادگاه خودداری کرده و به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شده است.

موسس وب‌سایت ویکی‌لیکس حدود دو ماه و پس از آن‌که پناهندگی سیاسی او از سوی اکوادور لغو شد، با حضور پلیس بریتانیا در ساختمان سفارت بازداشت شد.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG