لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۸

سوئد پرونده اتهام تجاوز جنسی علیه «جولیان آسانژ» را کنار گذاشت


سوئد پس از حدود ده سال، پرونده اتهامی تجاوز جنسی علیه جولیان آسانژ، بنیانگذار سایت افشاگر ویکی لیکس را کنار گذاشت. یک دادستان سوئدی گفته است این تصمیم پس از بررسی شواهد پرونده گرفته شده است.​

این پرونده باعث شده شود که جولیان آسانژ از سال ۲۰۱۲ در سفارت اکوادور در لندن پناه بگیرد تا بریتانیا نتواند وی را به سوئد بفرستد.

به نوشته رویترز، هنوز فرصت برای تجدیدنظرخواهی در تصمیم دادستانی سوئد وجود دارد اما به احتمال قوی این پرونده مختومه می شود. وکیل شاکی پرونده تجاوز گفته است در حال بررسی این موضوع است که آیا علیه تصمیم دادستانی درخواست تجدید نظر کند یا خیر.

پلیس در بریتانیا، در ماه آوریل امسال جولیان آسانژ را از سفارت اکوادور بیرون کشید و او حالا در زندان است و برای جلوگیری از استرداد به آمریکا تلاش می کند. ایالات متحده وی را به هک کردن کامپیوترها و جاسوسی متهم کرده است.

آسانژ ۴۸ سال دارد و اتهام تجاوز جنسی را رد کرده است. این شهروند استرالیایی، در سال ۲۰۱۰ با انتشار یک ویدیوی محرمانه ارتش آمریکا در سایت ویکی لیکس، خبرساز شد. آسانژ پس از آن نیز اسناد محرمانه نظامی و دیپلماتیک بیشتری از آمریکا منتشر کرد.

جولیان آسانژ همچنین با انتشار ایمیل های هک شده حزب دموکرات آمریکا، در انتخابات ۲۰۱۶ ریاست جمهوری آمریکا نقش داشت. مقامات آمریکایی به این نتیجه رسیدند که آن ایمیل ها از طریق هکرهای روسیه به دست آسانژ رسیده بود.

قرار است پرونده استرداد او به آمریکا در ماه فوریه در دادگاهی در بریتانیا ادامه یابد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG