لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۱

گزارش: دموکراسی خواهان در سوازيلند با حمله دولت مواجه می شوند


گروهی از دموکراسی خواهان روز سه شنبه با تجمع در برابر کنسولگری سوازيلَند در ژوهانسبورگ پايتخت آفريقای جنوبی عليه بازداشت فعالان حقوق بشر تظاهرات کردند.

روز دوشنبه پليس به هتلی در «مبابانه» پايتخت سوازيلند حمله کرد. برخی از فعالان قرار بود روز سه شنبه در آن مکان با يکديگر جلسه داشته باشند. آنها قصد داشتند تظاهراتی را برنامه ريزی کنند تا طی آن برای حقوق دموکراتيک در اين کشور کوچک آفريقايی درخواست های خود را مشخص کنند.

سوازيلند کمی بيش از يک ميليون جمعيت دارد و بين آفريقای جنوبی و موزامبيک قرار گرفته است.

سران حزب کارگر و همچنين گروههای دست راستی می گويند پنجاه نفر بازداشت و دو فعال دموکراسی خواه در اين کمپين ها ناپديد شده اند.

بنابر گزارش رسانه ها هزاران نفر در تظاهراتی که روز سه شنبه برگزار شد، شرکت داشتند. در اين تظاهرات دهها نفر، از جمله «ماريو ماسوکو» يکی از رهبران شاخص سياسی، دستگيرشدند.

همچنين حدود چهارده نفر از اتباع آفريقای جنوبی که در اين تظاهرات مشارکت داشتند بازداشت و به کشورشان فرستاده شدند.

استفان فالکنر، معاون انجمن بين المللی کارگران شهرداری، در تظاهرات ژوهانسبورگ در اين باره می گويد سوازيلند يک وضعيت غيرعادی دارد، يک سلطنت ديکتاتوری که حدود ۳۷ سال است قوانين سرکوب گر اعمال می کند.

آقای فالکنر نيز خواستار تحريم سوازيلند و رهبران آن کشور است و می گويد «ما خواهان يک بايکوت کامل اقتصادی برای اين کشور نيستيم، بلکه ما به توسعه علاقه منديم، چيزی که مردم آن را تحريم هوشمند می خوانند.»

بنگانی ماسوکو از کنگره انجمن تجارت آفريقای جنوبی، مقامات افريقايی را متهم به ناديده گرفتن رنج مردم سوازيلند می کند و می گويد «بايد پذيرفت که همه بخشها در يک مسير هستند؛ يا در اين زمينه گناهکارند يا بخشی از تقصير را به گردن دارند؛ ممکن است ما هم شامل آنها باشيم، جامعه مدنی، رسانه ها و ديگر قسمتهای اجتماع، اما به طريق اولی، رهبران سياسی در منطقه و آن قلمرو، سهم اصلی را در رنج مردم دارند.»

سوازيلند آخرين حکومت سلطنتی مطلق آفريقای جنوبی است و همه احزاب سياسی زير بيرق سلطان مسواتی سوم هستند کسی که قدرت تعيين نخست وزير و يا منحل کردن مجلس را دارد.

گروههای دست راستی بارها از مسواتی انتقاد کرده اند چون معتقدند او ديکتاتوری است که کشور را طبق تمايلات شخصی خود اداره می کند.

سوازيلند اغلب دچار کمبود غذاست و شيوع ويرو اج آی وی و بيماری ايدز در اين کشور يکی از بالاترين آمار را در جهان دارد.

XS
SM
MD
LG