لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۳۷

آغاز مبارزات انتخاباتی آنگ سان سو چی در برمه


آغاز مبارزات انتخاباتی آنگ سان سو چی در برمه
آغاز مبارزات انتخاباتی آنگ سان سو چی در برمه

آنگ سان سو چی، رهبر مخالفان برمه و کانديدای انتخابات رياست جمهوری، نخستين مرحله از مبارزات انتخاباتی خود را در شهرهای مختلف آغاز کرد.

خانم سو چی هر کجا که در برمه می رود، هواداران با حلقه های گل به پيشبازش می روند؛ و دوره اش می کنند. برنده جايزه صلح نوبل و زندانی سياسی ميانمار، اکنون در پی نقش جديد و بزرگتری برای کشورش است: عضويت در پارلمان.

آنگ سان سو چی را زنی مبارز از خانواده ای ميهن پرست می دانند که تمام زندگی اش را وقف مبارزه سياسی کرده است. پدرش در صف مقدم تلاشگران استقلال برمه از انگلستان بود؛ و خودش کوله باری از سال ها مبارزه با نظاميان حاکم بر کشور، و پانزده سال حبس خانگی را بر دوش می کشد.

آنگ سان سو چی، رهبر ۶۶ ساله حزب اتحاد ملی برای دموکراسی تنها يک سال پس از پايان حبس خانگی، کانديدای شرکت در انتخابات پارلمانی کشوری شده است که نظاميان حاکم، نامش را از برمه به ميانمار تغيير داده اند.

آنگ سان سو چی می گويد: کارهای زيادی هست که بايد انجام شود. ساختن کشوری که همه ما می خواهيم؛ و ايجاد سيستم حاکمی که به نفع مردم عمل کند. ما بايد پيروز شويم. اگر پيروز شويم و متحد بمانيم، می توانيم بر همه مشکلات غلبه کنيم.

در صورت پيروزی در انتخابات، خانم سو چی و حزبش قدرت محدودی در پارلمان به دست خواهند آورد؛ اما پيروزی وی بيشتر جنبه نمادين خواهد داشت؛ و برای نخستين بار در دولتی که سالها عليه آن مبارزه کرده، جايی برای حزبش باز خواهد کرد.

انتخابات اول آوريل، تکليف ۴۸ کرسی مجلس عوام ميانمار را تعيين خواهد کرد. اين کرسی ها پس از آن که نمايندگان پارلمان به وزارت يا ديگر پست های دولتی منصوب شدند، خالی مانده است. حزب خانم سو چی، انتخابات پيشين را که در سال ۲۰۱۰ برگزار شد، تحريم کرده بود؛ اما پس از اصلاح اخير قانون انتخابات، حزب اتحاد ملی برای دموکراسی، به طور قانونی اجازه شرکت در انتخابات را به دست آورد.

آنگ سان سو چی می گويد: من از همه شما می خواهم تا در انتخابات پارلمانی به «اتحاد ملی برای دموکراسی» رأی بدهيد تا اين حزب بتواند فعاليت هايش را انجام دهد.

کميسيون انتخابات، تصميم گيری در مورد کانديداتوری آنگ سان سو چی را به ماه فوريه موکول کرده است؛ خانم سوچی اميدوار است بتواند نمايندگی حوزه انتخابيه منطقه روستايی و فقيرنشين کامو را در پارلمان احراز کند.

انتخابات ماه آوريل، آزمونی برای تعهد دولت ميانمار به تغيير و تحول است؛ و چشمان بسياری، ناظر بر اين انتخابات خواهد بود.

XS
SM
MD
LG