لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۶

آنگ سان سو چی: ما تصميم به مصالحه در اين شرايط گرفتيم


آنگ سان سو چی: ما تصميم به مصالحه در اين شرايط گرفتيم
آنگ سان سو چی: ما تصميم به مصالحه در اين شرايط گرفتيم

آنگ سان سو چی، رهبر جنبش دموکراسی برمه، روز دوشنبه گفت، او و ديگر نمايندگان عضو جنبش به تحريم پارلمان پايان می دهند و در مراسم ادای سوگند در پارلمان، عبارت پاسداری از قانون اساسی را ذکر خواهند کرد. با اين تصميم، به اختلاف جنبش دموکراسی با دولت در اين زمينه پايان داده می شود.

آنگ سان سو چی و ديگر اعضای حزب اتحاد ملی برای دموکراسی، روز چهارشنبه، برای اولين بار در پارلمان برمه شرکت خواهند کرد. اين حزب پيشتر به عبارت پاسداری از قانون اساسی در زمان ادای سوگند در پارلمان اعتراض داشت و می خواست اين عبارت به، احترام به قانون اساسی، تغيير يابد.

آنگ سان سو چی گفت: ما برای نشان دادن احترام، از سياست مصالحه با گروه های مختلف پيروی خواهيم کرد. از اين رو می خواهم اعلام کنم ما بلافاصله با ادای سوگند به عضويت پارلمان در خواهيم آمد.

آنگ سان سو چی تاکيد کرد که اعضای حزب اتحاد ملی برای دموکراسی به خواست های مردم احترام می گذارند. برنده جايزه صلح نوبل گفت، مردم اعضای اين حزب را انتخاب کردند و اکنون از اين که آن ها در کرسی های خود در پارلمان قرار ندارند، ناراضی هستند.

خانم سو چی افزود: ما تصميم به مصالحه در اين شرايط گرفتيم، زيرا ما نمی خواهيم به يک مشکل سياسی در برمه بدل شويم. بعضی ها ممکن است بگويند ما تسليم شده ايم، اما بگذاريد هر چه می خواهند فکر کنند.

رهبر جنبش دموکراسی در برمه هنگام سخنرانی بان کی مون، دبير کل سازمان ملل متحد، در جلسه روز دوشنبه پارلمان حضور نداشت. بان کی مون اولين شخصيت سياسی خارجی است که در مجلس برمه سخنرانی می کند.

دبير کل سازمان ملل متحد گفت: من هيچ شکی ندارم که ميانمار از چنان ظرفيت های بزرگی برخوردار است که به الگوی صلح، دموکراسی و شکوفايی در قرن بيست و يکم بدل خواهد شد. من امروز با حضور خود از شما می خواهم، در اين مسير، ادامه دهيد.

بان کی مون قبل از سخنرانی خود با تين سين، رييس جمهوری برمه، ملاقات کرد. اين ملاقات به نشانه همبستگی جهانی با اصلاحات سياسی و اقتصادی در کشوری صورت می گيرد که برای سال ها در انزوا به سر برده است.

XS
SM
MD
LG