لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۱

آنگ سان سو چی در صورت پيروزی در انتخابات باز هم در اپوزيسيون خواهد بود


آنگ سان سو چی در صورت پيروزی در انتخابات باز هم در اپوزيسيون خواهد بود
آنگ سان سو چی در صورت پيروزی در انتخابات باز هم در اپوزيسيون خواهد بود

جمعی از طرفداران آنگ سان سو چی، رهبر مخالفان دولت برمه، روز دوشنبه حمايت خود را از شرکت وی در انتخابات آينده کشور با اجتماع در اطراف اتومبيل او و طرح شعارهای دموکراتيک، اعلام کردند.

در حاليکه مبارزات انتخاباتی خانم سو چی با حرارت تمام ادامه دارد، هر روز صدها نفر در سخنرانيهای او شرکت می کنند تا به صحبتهای نماد مبارزات دموکراتيک کشورشان گوش دهند.

آنچه که سال پيش در همين هنگام تصورش دشوار می نمود، اکنون به صورت يک رويداد عادی درآمده است. تصوير اسرارآميز کسی که اندکی بيش از يک سال پيش در ۶۵ سالگی از حبس خانگی نجات يافت، اکنون چنان با اجتماع عجين شده که روی اغلب لباسها، تابلوهای تبليغاتی، جاکليدی ها و فنجانهای قهوه، نقش بسته است.

نسخه دی وی دی های فيلم زندگی خانم سوچی موسوم به «دِ ليدی*» بازار داغی در سرتاسر رانگون دارد.

آنگ سان سو چی برای ميليونها نفر از مردم کشوری که دهها سال از بيم دولت نظامی نفس در سينه حبس کرده بودند، حکم يک ناجی و گره گشا را دارد.

بسياری از مردم چشم اميدشان به خانم سو چی است، اما او خود هشدار داده که برای برمه رسيدن به يک آينده دموکراتيک چندان آسان نخواهد بود.

جايگاه آنگ سان سو چی حتی در صورت پيروزی در انتخابات پارلمانی اول آوريل، باز هم در اپوزيسيون خواهد بود.

همفکران وی در تشکل تحت رهبری او، موسوم به حزب ليگ ملی برای دموکراسی، تلاش می کنند در انتخابات مياندوره ای از مجموع ۴۴۰ کرسی پارلمان، دست کم ۴۸ کرسی را از آن خود سازند.

خانم سو چی از ناحيه جنوب رانگون در مبارزات انتخاباتی شرکت کرده است.

ليگ ملی در انتخابات سال ۱۹۹۰ موفق شد به اکثر کرسيهای پارلمان برمه دست يابد، اما دولت نظامی از ورود آنها به پارلمان جلوگيری کرد.

اين حزب در سال ۲۰۱۰ در اعتراض به ناعادلانه بودن روند برگزاری انتخابات شرکت در آن را تحريم کرد، اما امسال با توجه به اقدامات اصلاحی تين شين، رييس جمهوري، قبول کرد در رقابتها شرکت جويد.

لری جاگَن، تحليلگر سياسی، می گويد: مردم به حق به آنگ سان سوچی اميدوار هستند، اما در عين حال بايد صبور باشند تا اين تغييرات عينيت پيدا کند.

لری جاگَن می افزايد: او می تواند صدای مردم باشد، مسلم است که مردم از او انتظار دارند به محض انتخاب شدن همه چيز سر و سامان پيدا کند، از ميزان فقر کاسته شود، تورم از بين برود و مشاغل زيادی ايجاد شود. خانم سو چی قول داده است همه صاحب کار بشوند، اما اين امکانات يک شبه به وجود نخواهد آمد.

در حال حاضر افکار عمومی برمه نسبت به صداقت عملکردهای دولت جديد دچار شک و ترديد است، و احتمال به قدرت رسيدن آنگ سان سو چی در آينده نزديک وجود ندارد.

* The Lady

XS
SM
MD
LG