لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۸

آلبوم «زیبا و دیو»، مجموعه‌ای متفاوت از سوسن دیهیم هنرمند ایرانی‌تبار در سبک جاز


«سوسن دیهیم» هنرمند نامدار ایرانی آمریکایی، آلبوم موسیقی جدیدی منتشر کرد که با آثار گذشته او بسیار متفاوت است.

این اثر «زیبا و دیو» (به فرانسوی: La Belle et La Bete) نام دارد و شامل ۱۲ آهنگ عاشقانه، ملایم، و خاطره انگیز به زبان‌های انگلیسی و فارسی است.

این آلبوم، که سبک اصلی موسیقایی آن جاز است، مجموعه‌ای تلفیقی محسوب می‌شود و سوسن دیهیم در آفرینش قطعات آن از سازهای دیگری چون سنتور نیز بهره گرفته است.

این هنرمند دقت و وسواس زیادی در تولید آلبوم داشته و ضمن اجرای چند قطعه جدید، تعدادی از آهنگ‌های کلاسیک بین المللی را نیز بازخوانی کرده است.

سوسن دیهیم در گفتگو با صدای آمریکا می‌گوید: «این آلبوم ادای احترامی است به عشق و علاقه عمیق من به سنت درخشان موسیقی جاز آمریکا و همکاری که با بسیاری از نوازندگان بزرگ این سبک موسیقی داشتم. از طرفی خواندن تعدادی از آثار جاودانه و قدیمی بین المللی، یک جشن موسیقایی و لذتی ناب برای من بود.»

سوسن دیهیم برای ضبط این آهنگ‌ها با تعدادی از هنرمندان مطرح موسیقی، از جمله حمید سعیدی برنده جایزه گرمی، همکاری داشته است، و این اثر را با مشارکت نینا انصاری، نویسنده مشهور ایرانی‌تبار، و ریچارد هورویتز تهیه کرده است.

آلبوم «زیبا و دیو» مجموعه‌ای ترانه محور است و این برای سوسن دیهیم که اکثر آثارش ساختار پیچیده موسیقایی و آوازی دارد، تجربه‌ای تازه، نامتعارف، و شجاعانه محسوب می‌شود.

او رویکرد متفاوتی در اجرای این قطعات داشته است و ضمن توجه به شرایط مکانی، زمانی و تاریخی آهنگ‌ها، سازبندی یا تنظیم قطعات را نیز تغییر داده است.

این مجموعه شامل ۴ آهنگ به زبان فارسی است که عبارتند از: قطعات خاطره انگیز «الهه ناز»، «مرا ببوس»، «کاروان» - برگردان یکی از اشعار دوک الینگتون - و «مادر»، که از ساخته‌های خود سوسن دیهیم است.

او در گفتگو با صدای آمریکا می‌گوید: «در تمامی این سال‌ها، همیشه تعریف آهنگ‌های کلاسیک ایرانی را فقط در میان خود ایرانی‌ها یا فارسی زبان‌ها شنیدم و متأسفانه این آثار درخشان، جهانی نشدند. فکر می کنم برخی از این آهنگ ها باید توسط مخاطب بین المللی هم شنیده شود، موسیقی ایرانی آثار ارزنده ای دارد که می‌تواند کنار شاهکارهای باب دیلان، لئونارد کوهن یا چت بیکر قرار بگیرند، به همین دلیل این آهنگ‌ها را که محور اصلی آنها عشق و رومانس هست، برای زیبا و دیو انتخاب کردم.»

سوسن دیهیم با ابراز شادی از انتشار آلبوم «زیبا و دیو»، آن را مجموعه‌ای هیجان انگیز و شخصی توصیف می‌کند که علاقه زیادی به آن دارد و سالها به دنبال فرصتی برای تولیدش بوده است.

او امیدوار است طرفدارانش، از جمله ایرانی‌ها، از شنیدن این آلبوم و قطعات فارسی آن لذت ببرند و در صورتی که برای آنها نامأنوس بود، چند بار گوش کنند؛ چون از این طریق «می‌توان افق موسیقایی را گسترش داد.»

این هنرمند که با آثار تجربی آوازی خود در عرصه موسیقی شناخته می‌شود، در این مجموعه تلفیقی ترانه‌ محور، نشانه‌هایی از تأثیرات فرهنگی، زبانی و موسیقایی متنوع، از جمله آهنگ‌های کلاسیک ایرانی دهه‌های پنجاه و شصت میلادی را به شونده‌های جهانی خود ارائه می‌دهد.

سوسن دیهیم به مناسبت انتشار «زیبا و دیو» کنسرت‌هایی را در لس آنجلس و سایر شهرهایی آمریکا برگزار می‌کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG