لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۴

مظنونان به عضویت در بوکو حرام ده ها تن را در نیجریه کشتند


مظنونان به عضویت در گروه تندرو «بوکو حرام» به شهری در شمال شرقی نیجریه حمله کرده، دست کم سی و نه تن را کشته و صدها خانه را به آتش کشیده اند.

بگزارش بخش «هائوسا»ی «صدای آمریکا»، چندین مرد مسلح که اونیفورم سربازان ارتش نیجریه را به تن کرده بودند، دیرگاه سه شنبه گذشته، به شهر «کُندوگا» در استان «بورنو»، در منطقه یی که نیروهای زیر فرمان «گودلاک جاناتان»، رئیس جمهوری نیجریه بسختی در تلاش اند تا شورشیان را در آن سرکوبی کنند، حمله کردند.

شاهدان می گویند: این مردان مسلح، هنگامی که می کوشیدند فرار کنند خانه ها را به آتش کشیدند و مردم را زیر رگبار گلوله گرفتند.

بگفته یکی از آموزگاران، مهاجمان بیست زن جوان دانش آموز یکی از دبیرستان های محلی را نیز گروگان گرفتند و با خود بردند.

ارتش نیجریه وقوع این حمله را تایید کرده و گرم ارزیابی شمار تلفات در آن است.
استاندار «بونو» که روز گذشته (چهارشنبه) از محل این حمله دیدن کرد، از ویران شدن هفتاد درصد خانه های این منطقه خبر داده است.

هیچ کس یا گروهی مسوولیت این حمله خونین و مرگبار را تا کنون بر عهده نگرفته اما گمان می رود که گروه اسلامگرای تندرو «بوکو حرام» مسوول آن بوده است.


«بوکو حرام» یا «آموزش (به سبک غربی) حرام و ممنوع است!» نام گروه اسلامگرای تندرویی است که می کوشد تا «شریعت اسلامی» را بر نیجریه حکمروا کند در حالی که مردم این کشور، تقریباً در حد پنجاه – پنجاه و برابر، مسیحی و مسلمان اند. از «بوکو حرام» به عنوان بزرگترین خطر امنیتی در نیجریه، بیشترین تولید کننده نفت در قاره سیاه و دومین اقتصاد بزرگ آن قاره، پس از کشور آقریقای جنوبی، یاد می شود.
XS
SM
MD
LG