لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۵

متهم به قتل توپاک‌ شکور، رپ‌خوان مشهور آمریکایی، پس از حدود ۳۰ سال بازداشت شد


توضیحات پلیس درباره درباره دستگیری دوین کفه‌دی دیویس
توضیحات پلیس درباره درباره دستگیری دوین کفه‌دی دیویس

پس از گذشت حدود سه دهه، رهبر پیشین یک گروه تبهکار خیابانی به اتهام قتل «توپاک شکور»، ستاره هیپ‌هاپ، در شهر لاس‌وگاس بازداشت شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دوین کفه‌دی دیویس که برای مدت‌ها یکی از مظنونین این پرونده بود، روز جمعه هفتم مهر به دست ماموران پلیس در منزل مسکونی خود بازداشت شد.

دادستانی او را به دلیل نقشی که در رهبری تعدادی از اعضای گروه خود برای تیراندازی به توپاک شکور داشت، به قتل با سلاح مرگبار متهم کرده است.

این رپ‌خوان مشهور آمریکایی در سال ۱۹۹۶ میلادی به دست اشخاص ناشناس در بلوار اصلی شهر لاس‌وگاس ترور شد. علی‌رغم تلاش پلیس، مأموران در گردآوری اسناد و‌ مدارک لازم موفق نبودند ولی پرونده این جنایت هم بسته نشد.

دیویس در سال‌های اخیر در جریان چند مصاحبه رسانه‌ای، و همچنین کتاب خاطرات خود گفت که او یکی از سرنشینان خودرویی بود که توپاک شکور را به گلوله بست.

توضیحات پلیس درباره درباره دستگیری دیویس
توضیحات پلیس درباره درباره دستگیری دیویس

به دنبال اظهارات علنی دیویس، انتظار می‌رفت که پلیس او را دستگیر کند ولی مشخص نبود که با چه اتهامی مواجه می‌شود. دیویس ۶۰ ساله به دستور قاضی تا هنگام حضور در جلسه دادگاه اولیه، حق پرداخت وثیقه را ندارد و زندانی خواهد بود.

به گفته پلیس، پس از اینکه توپاک شکور و همراهانش، اورلاندو اندرسون، برادرزاده دیویس را در هتل کازینوی «ام‌جی‌ام» مورد ضرب و شتم قرار دادند، او تصمیم گرفت تا از این رپ‌خوان انتقام بگیرد.

به ادعای دادستانی، دیویس طراح این جنایت بود و پس از تهیه اسلحه، همراه با برادرزاده خود و دو شخص دیگر به نام‌های ترنس براون و دیندر اسمیت، سوار بر یک کادیلاک سفید، به صورت نامحسوس، خودروی توپاک شکور را تعقیب کردند.

توضیحات پلیس درباره درباره دستگیری دیویس
توضیحات پلیس درباره درباره دستگیری دیویس

آنها در یکی از چهارراه‌های بلوار اصلی لاس‌وگاس، خودروی توپاک شکور را به گلوله بستند و این رپ‌خوان و همراهش را به شدت زخمی کردند. توپاک شکور شش روز بعد بر اثر شدت جراحات در سن ۲۵ سالگی درگذشت.

پلیس اعلام نکرده است که چه کسی به سوی توپاک شکور شلیک کرد، ولی هر سه همراه دیویس در سال‌های گذشته درگذشتند و او تنها بازمانده این جنایت است.

به گفته دادستانی، ماجرهای لاس‌وگاس، بخشی از درگیری‌های گروه‌های تبهکار خیابانی لس‌آنجلس بود که تعدادی از خوانندگان و عوامل موسیقی هیپ‌هاپ نیز در آنها عضویت داشتند. اختلافات این گروه‌ها در دهه نود میلادی، به ویژه رقابت رپ‌خوان‌های شرق و غرب آمریکا با حوادث ناگوار زیادی همراه بود و تعدادی کشته و زخمی برجای گذاشت.

توپاک‌ شکور
توپاک‌ شکور

توپاک‌ شکور از تأثیرگذارترین خواننده‌های هیپ‌هاپ جهان محسوب می‌شود که بیش از ۷۵ میلیون آلبوم فروخت و نامش در سال ۲۰۱۷ میلادی در تالار مشاهیر «راک اند رول» ثبت شد.

توپاک‌ شکور به دلیل اینکه در برخی از آثارش، خشونت و زن‌ستیزی را تشویق می‌کرد، مورد انتقاد بوده است. او با مشکلات حقوقی زیادی مواجه شد، و بیشتر دو سال آخر عمر خود را در دادگاه، زندان، یا بیمارستان سپری کرد.

XS
SM
MD
LG