لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۵

ظهور ميکربهای جديدی که نسبت به آنتی بيوتيک ها مقاوم هستند


دانشمندان بریتانیایی، نسبت به ظهور سویه های خطرناک و مقاوم میکربی، که توان بالقوه گسترش سریع در سطح بین المللی را دارد هشدار دادند.

این پژوهشگران گونه جدیدی از میکرب اشرشیا کلی را که تقریبأ به تمام آنتی بیوتیک های شناخته شده و موجود در بازار دارویی مقاوم است، شناسایی کرده اند. پرفسور دیوید لیورمور مدیر برنامه پایش مقاومت های دارویی انگلستان می گوید، «ما در اینجا با گسترش یک میکرب منفرد و مقاوم روبرو نیستیم، بلکه عامل ژنی ایجاد مقاومت است که بین باکتری ها گسترده می شود. باکتریهای حامل این ژن حتی به کرباپنم یکی از قوی ترین آنتی بیوتیکهای شناخته شده در درمان باکتری های گرم منفی مثل اشرشیا و کلبسیلا هم مقاوم است.»

ژن مقاوم، متالو بتا لاکتاماز دهلی نو نام دارد و در برخی بیماران منطقه ی جنوب آسیا، هند و بریتانیا مشاهده شده است. نگرانی عمده مقامهای بهداشتی از شعله ور شدن همه گیری این عفونت به دلیل رواج صنعت توریسم درمانی است.

کیفیت خوب و قیمت پایین جراحی های پلاستیک و زیبایی در جنوب آسیا هر ساله توریستهای زیادی را از اروپا و آمریکا به کشورهای حوزه جنوب، شرق و غرب آسیا می کشد. تمامی افراد آلوده در انگلستان متقاضیان خدمات درمانی بوده و به هندوستان سفر کرده بودند. بریتانیا از همه کشورها خواسته اند تا برنامه شناسایی و جدا سازی این ميکرب های خطرناک را جدی تلقی کنند.

ترس و نگرانی اصلی پرفسور دیوید لیورمور، مدیر برنامه پایش مقاومت های دارویی انگلستان و همکارانش، انتقال این ژن مقاوم به میکرب ها و جرم های بومی یا آندمیک بریتانیاست. آنها معتقدند در صورت چنین اتفاقی با یک اضطرار ملی و یا بین المللی روبرو خواهیم بود.

کمپانی های دارویی برای مقابله با تهدید جدی و رو به رشد میکرب های مقاوم، طرح تولید داروهای جدید را در برنامه آتی خود قرار داده اند.

XS
SM
MD
LG