لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۳

نکاتی چند در باره سوپربال ۵۳


 تام بریدی کوارتربک تیم پاتریوتز بر روی دوش هم‌تیمی‌هایش
تام بریدی کوارتربک تیم پاتریوتز بر روی دوش هم‌تیمی‌هایش

۱. بازی سوپربال ۵۳، روز یکشنبه ۱۴ بهمن ماه ساعت ۶:۳۰ بعد از ظهر به وقت شرق آمریکا در شهر آتلانتا در ایالت جورجیا برگزار خواهد شد. تنها شبکه سی بی اس امتیاز پخش زنده آن را دارد و از طریق تلویزیون، اینترنت (CBSSport.com) و اپ آن CBS Sports App به نمایش خواهد گذاشت.

۲. سوپربال در استادیوم مرسدس بنز، خانه تیم فوتبال آمریکایی فالکونز Atlanta Falcons، برگزار می شود. این نخستین بار است که سوپربال در این استادیوم برگزار می شود، ولی شهر آتلانتا سومین میزبانی سوپربال خود را تجربه می کند. استادیوم مرسدس بنز یک استادیوم سرپوشیده است، بنابراین جای نگرانی برای سرد شدن هوا یا ریزش باران و برف در روز برگزاری سوپربال نیست.

تام بریدی کوارتربک تیم پاتریوتز بر روی دوش هم‌تیمی‌هایش
تام بریدی کوارتربک تیم پاتریوتز بر روی دوش هم‌تیمی‌هایش

۳. در عین حال سوپربال ۵۳ را می توان مسابقه برگشت سوپربال ۳۶ نیز نامید، زیرا دو تیم پاتریوتز و رمز در آن سوپربال در مقابل هم قرار گرفتند که به پیروزی تیم پاتریوتز با زدن یک فیلدگل در ثانیه های پایانی مسابقه و نتیجه ۱۷ - ۲۰ انجامید. قابل توجه است که تام بریدی، کوارتربک فعلی تیم پاتریوتز، در آن مسابقه عنوان کوارتربک اول را برای نخستین بار تجربه می‌کرد و تا این زمان همچنان کوارتربک اول تیم می باشد. هفده سال پس از آن مسابقه تیم پاتریوتز با همان کوارتربک و همان سرمربی به دیدار تیم رمز که حالا با یک تیم جدید، کوارتربک جدید و تیم مربیان جدید و جالب‌تر در شهری جدید (لس آنجلس) به این دیدار پا می گذراند.

۴. این یازدهمین بار است که تیم پاتریوتز به سوپربال رسیده است، که خود یک رکورد در تاریخ مسابقات لیگ ملی فوتبال آمریکایی محسوب می‌شود. همچنین دهمین بار است که پاتریوتز با رابرت کرافت به عنوان مالک تیم، نهمین بار با بیل بلیچیک (سرمربی) و تام بریدی (کوارتربک) و سومین بار بطور متوالی در سوپربال شرکت می کند.

۵. در صورت پیروزی، تیم پاتریوتز رکورد بیشترین تعداد برد (۳۶) در تاریخ بازی‌های حذفی لیگ که در حال حاضر با تیم استیلرز بطور مشترک در اختیار دارند را از آن خود خواهد کرد، و همزمان رکورد بیشترین برد در سوپربال (۶) را مشترکأ با تیم استیلرز به دست می آورد. تا امروز، تیم پاتریوتز همراه با تیم های کابویز و فورتی ناینرز هر کدام پنج بار با پیروزی در سوپربال عنوان قهرمانی را از آن خود کرده اند.

۶. این نهمین بار است که تام بریدی در سوپربال شرکت می کند. تام رکورد بیشترین شرکت یک بازیکن لیگ در سوپربال را در دست دارد. در همین حال در صورت پیروزی پاتریوتز، تام رکورد بیشترین برد یک بازیکن لیگ در سوپربال را از آن خود خواهد کرد. در حال حاضر او این رکورد را به طور مشترک با چارلز خیلی با پنج برد در دست دارد. و در صورت باخت، او با رکورد جیم کلی برای باخت یک کوارتربک در تاریخ سوپربال مساوی می شود.

۷. این چهارمین بار است که تیم رمز تا پای سوپربال رسیده است. آخرین بار تیم رمز در سال ۲۰۰۲ در سوپربال شرکت داشتند. و تنها یک بار در سال ۱۹۹۹ به قهرمانی سوپربال رسیدند.

۸. جرد گوف کوارتربک تیم رمز ۲۴ سال سن دارد، در حالی که تام بریدی کوارتربک تیم پاتریوتز ۴۱ ساله است. ظاهرا، این تفاوت ۱۷ ساله سنی بین دو کوارتربک خود یک رکورد در تاریخ سوپربال می‌باشد. تنها یک کوارتربک بالای ۴۰ سال قبلا در سوپربال شرکت داشته که آن هم خود تام بریدی در سال پیش بود.

۹. اگر پاتریوتز برنده شوند، تام بریدی رکورد مسن‌ترین کوارتربکی که جام را برده است را از آن خویش خواهد کرد. این رکورد در حال حاضر در دست پیتون منینگ است که در ۳۹ سالگی با تیمش برنده سوپربال شدند.

۱۰. مورد جالب دیگر، تفاوت سنی دو سرمربی تیم‌ها است. بیل بلیچیک سرمربی تیم پاتریوتز ۶۶ سال سن دارد، در حالی‌که رقیب او شان مک‌وی فقط ۳۳ سال سن دارد؛ که این تفاوت سنی ۳۳ ساله هم خود یک رکورد در مسابقات سوپربال می‍باشد.

۱۱. در صورت پیروزی تیم رمز، شان مک‌وی رکورد جوانترین سرمربی که برنده جام شده است را صاحب می‌شود.

۱۲. «گلادیس نایت» قبل از شروع بازی سرود ملی آمریکا را خواهد خواند. همچنین، گروه معروف آمریکایی پاپ راک «مارون ۵» با همراهی رپرها «تراویس اسکات» و «بیگ بوی» موسیقی نیمه بازی را اجرا می‌کنند.

آدم لوین خواننده گروه مارون ۵
آدم لوین خواننده گروه مارون ۵

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG