لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۵

به‌روزرسانی شده: انتخابات مقدماتی در ۱۴ ایالت آمریکا | پیروزی جو بایدن در ۱۰ ایالت؛ سندرز در کالیفرنیا همچنان پیشتاز است


در جریان انتخابات مقدماتی آمریکا در ۱۴ ایالت که به «سه‌شنبه بزرگ» مشهور است، «جو بایدن» معاون رئیس جمهوری پیشین آمریکا پر فروغ ظاهر شد و توانست در ۱۰ ایالت آمریکا پیروز شود. رقیب او برنی سندرز در چهار ایالت پیروز شد.

روز چهارشنبه ۱۴ اسفند و با شمارش بخش اعظمی از آرا، اعلام شد جو بایدن معاون سابق رئیس جمهوری آمریکا در ایالت‌های آلاباما، ویرجینیا، کارولینای شمالی، تنسی، آرکانزاس، اوکلاهما، مینه‌سوتا، تگزاس، مین و ماساچوست، پیروز است.

سناتور برنی سندرز در چهار ایالت ورمانت، کلورادو، یوتا و کالیفرنیا پیروز شد. با این حساب دو کاندیدای اصلی رقابت‌های درون حزبی دموکرات، جو بایدن و برنی سندرز محسوب می‌شوند.

مایکل بلومبرگ هم روز چهارشنبه و در پی ناکامی در جریان رقابت‌های سه‌شنبه بزرگ، اعلام کرد از رقابت‌ها کنار می‌رود و از جو بایدن حمایت کرد.

در ایالت کالیفرنیا که ۴۱۵ رای انتخابی (دلگیت) بین برندگان تقسیم می‌شود و با شمارش حدود ۹۰ درصد آرا، برنی سندرز ۳۴ درصد آرا و جو بایدن ۲۵ درصد آرا از آن خود کرده‌اند. آرای انتخابی بین کاندیداهایی که بالاتر از ۱۵ درصد آرا را کسب کرده باشند، تقسیم می‌شود.

بر اساس آخرین آمار اعلام شده، جو بایدن ۵۱۲ رای انتخابی (دلگیت) و برنی سندرز ۴۴۱ رای انتخابی دارد. برای کسب نامزدی حزب دموکرات، یک کاندیدا باید یک هزار و ۹۹۱ رای به دست آورد.

  • تازه‌ترین خبرها را از توئیتر صدای آمریکا دنبال کنید:

رقیب او برنی سندرز، پیش از این دور از انتخابات در نظرسنجی‌ها هم موقعیت خوبی داشت اما سناتور ورمانت،‌ علاوه بر ایالت خود، توانست تنها در ایالت‌های یوتا و کلرادو پیروز شود و در انتخابات کالیفرنیا پیش افتاد.

مایکل بلومبرگ که میلیون‌ها دلار هزینه تبلیغات تلویزیونی کرده بود، پیروزی چندانی به دست نیاورد.

هر داوطلبی به ۱۹۹۱ نماینده انتخاباتی دست‌یابد،‌ نامزدی حزب دموکرات را به دست می‌آورد.

  • صدای آمریکا انتخابات مقدماتی «سه‌شنبه بزرگ» را در بلاگ زنده پوشش داد:

پیروزی آسان پرزیدنت ترامپ

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا گزینه اصلی جمهوریخواهان برای انتخابات ریاست جمهوری است. در میان ۱۴ ایالتی که در «سه‌شنبه بزرگ» انتخابات مقدماتی در آن برگزار می‌شد،‌ در پرزیدنت ترامپ پیروزی آسانی در ایالت‌های تگزاس،‌کلرادو، آرکانزاس، مینه‌سوتا، مین، تنسی، ماساچوست، اوکلاهما و آلاباما داشت.

او سه‌شنبه شب بدون رقیب جدی توانست در ایالت‌های آلاباما،‌ آرکانزاس،‌ کالیفرنیا، کلرادو، ماساچوست،‌ کارولینای شمالی، اوکلاهما، تنسی، تگزاس،‌یوتا و ورمانت پیروز شود. دو ایالت مینه‌سوتا و مین،‌ جمهوری‌خواهان انتخابات مقدماتی نداشتند و دونالد ترامپ بدون برگزاری رقابت، به عنوان فرد پیروز معرفی شد.

پرزیدنت ترامپ سه‌شنبه شب در توئیتر فعال بود. او ضمن انتشار عکس‌هایی از پیروزی خود در ایالت‌های ذکر شده، از الیزابت وارن سناتور ماساچوست و مایکل بلومبرگ شهردار سابق نیویورک خواست با نتایجی که به دست آورده‌اند،‌ از رقابت‌ کنار بروند.

ادامه انتخابات مقدماتی در هفته‌های آینده

هنوز مسیر طولانی برای مشخص شدن نامزد نهایی دموکرات‌ها مانده است.

رقابت‌های درون حزبی دموکرات‌ها یک هفته دیگر از سرگرفته می‌شود و دهم مارس ایالت‌هایی چون آیداهو، میشیگان، می‌سی‌سی‌پی، میسوری، داکوتای شمالی و واشینگتن شاهد انتخابات درون حزبی خواهند بود.

یک هفته بعد از آن و در ۱۷ مارس هم ایالت‌هایی چون آریزونا، فلوریدا، ایلینوی و اوهایو میزبان انتخابات درون حزبی خواهند بود.

در ماه‌های جولای و آگوست به ترتیب مجمع ملی دو حزب دموکرات و جمهوریخواه برای معرفی رسمی نامزدهای دو حزب برگزار می‌شود. انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه ۳ نوامبر ۲۰۲۰ / ۱۳ آبان ۱۳۹۹ برگزار می‌شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG