لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۰

نگاهی به جشنواره سینمایی ساندنس ٢٠١١ در پارک سیتی یوتا


نگاهی به جشنواره سینمایی ساندنس ٢٠١١ در پارک سیتی یوتا
نگاهی به جشنواره سینمایی ساندنس ٢٠١١ در پارک سیتی یوتا

پارک سیتی شهرک کوچکی درایالت یوتا، هرچند از پرزرق وبرق ترین اماکنی که معمولا جشنواره های سینمایی را درخود جای می دهند به شمار نمی رود اما در طول ١٠ روزآینده و تا آخر ماه ژانویه به «مکه» ای برای سینماگران از سراسر جهان تبدیل خواهد شد و به روایتی دیگردر طول این مدت همه راه ها به پارک سیتی و «جشنواره سینمایی ساندنس» در این شهرختم می شود.

امسال از میان بیش از ٣٨٠٠ فیلم ارسال شده تعداد ١١٧ فیلم برای شرکت در بخش های مختلف این جشنواره معتبر گزیده شده اند.علاوه براین امسال برای نخستین بار دست اندرکاران جشنواره سینمایی ساندنس منتخبی از فیلم ها و فیلمسازان را به ٩ شهر مختلف از جمله «لس آنجلس» دعوت کرده اند تا آثارشان در این شهر ها هم هم زمان به نمایش گذاشته شود.

دست اندرکاران جشنواره سینمایی ساندنس برنامه ای هم تحت عنوان «چگونه از جشنواره استفاده کنیم» را برای کسانی که برای نخستین بار به ساندنس آمده اند ترتیب داده اند تا این شرکت کنندگان بتوانند راحت تر در اماکن مختلف به تماشای فیلم های فستیوال بنشینند.

یکی دیگر از تغییرات عمده درجشنواره امسال چگونگی مراسم گشایش آن است. امسال بجای رسم همیشگی آغاز فستیوال با نمایش یک فیلم در یک سینما، تماشاگران می توانند از بین پنج فیلم از ژانرهای مختلف از جمله ژانر« مستند » در پنج سینمای مختلف شاهد مراسم آغازفستیوال باشند. فیلم مستند گشایش جشنواره امسال اثر تازه فیلمساز فرانسوی «جیمز مارش» به نام «پروژه نیم» Projet Nim است. این فیلمساز پیش ازاین نیز با فیلم «مردی روی سیم آهنی» که ماجرای راه رفتن او راروی یک سیم آهنی بین دوساختمان تجارت بین المللی نیویورک نشان می دهد برنده چندین جایزه سینمایی شده است.

در فیلم تازه «پروژه نیم» جیمز مارش داستان زندگی شامپانزه ای را نشان می دهد که ازهرجهت به صورت یک انسان پرورش یافته است تا دانشمندان ببینند آیا می توانند با او با زبان اشاره مخصوص «کرو لالها» صحبت کنند یا نه؟ این آزمایش علمی غیرمتعارف در نهایت باعث شد که شباهت های زیادی میان انسان و شامپانزه ها دیده شود و بسیاری از افراد نتایج این یافته ها را برخورنده به انسان که «اشرف مخلوقات» به شمار می رود یافتند.

امسال دست اندرکاران ساندنس بخش وسیع تری را به فیلم های مستند و مستندسازان قدیمی در خارج از بخش رقابت های فستیوال اختصاص داده اند. از جمله فیلم درخشان «لیز گاربوس» به نام «بابی فیشر علیه دنیا» Bobby Fisher Against The World که یک بررسی حیرت آوری است درباره این نابغه آمریکایی عالم شطرنج و پیروزی او بر «بوریس اسپاسکی» روسی پیش از آنکه در نهایت به عالم جنون کشیده شود. لیز گاربوس برای جالب ترکردن نمایش این فیلم مستند از چهار قهرمان شطرنج دعوت کرده است تا در «پارک سیتی» در مکانی که عنوان «محل شطرنج بازی با قهرمانان» نام گرفته است، شرکت کنندگان شطرنج بازدر فستیوال را به چالش با خود بخوانند.

دوفیلم چشمگیر دیگر دربخش مستندسازی، فیلم سه ساعته «استیو جیمز» به نام «گسیختن»Interrupters است که داستان اعضای پیشین گنگ های خیابانی شیکاگو را نشان می دهد که می کوشند تا ازجنایت های دیگر توسط گنگ های تازه جلوگیری کنند. دیگری فیلمی است برای همه کسانی که دهه شصت میلادی را به خاطر می آورند. فیلمی به نام «اتوبوس جادویی» Majic Bus ساخته آلکس گیبنی و آلیسون الوود درباره سفر تاریخی ١٩٦٤ گروهی مسافران اتوبوسی که با خوردن «اسید »به مدت ٤٠ ساعت به شهرهای مختلف آمریکا سفر می کنند. این فیلم را «کن کسلی وکمپانی» در اختیاراین دو فیلمسازقرار داده است و سفری است که نویسنده معروف «تام ولف» در کتاب The Electric Cool Aid Acid Test تمام لحظات آن را نکته به نکته یادداشت کرده است.

بسیاری از تماشاگران جشنواره سینمایی «ساندنس» از طرفداران پروپاقرص بخش رقابت های جایزه هیئت ژوری یا آثار سینمایی و دراماتیک آمریکایی هستند. در این بخش از جشنواره امسال فیلم هایی چون «دیوانه وار» Like Crazy از «درک دورموس» به نمایش درخواهد آمد که داستان یک رابطه عاشقانه از راه دور را به نمایش می گذارد و«فلسیتی جونز» و «آنتون یلچین» بازی های درخشانی در آن ارائه داده اند. در این بخش فیلم «ملودرامایی» نیز به نام «شرایط» درباره عشق و عاشقی در ایران از فیلمساز ایرانی ساکن نیویورک مریم کشاورز به نمایش گذاشته خواهد شد.

یکی از فیلم های بحث انگیز جشنواره امسال فیلم تا حدودی غم انگیز «تری» ساخته «آزازل جکوبز» درباره پسربچه چاقی است که آنچنان با محیط پیرامون خود ناجور و غیرمتجانس است که با پیژاما به کلاس مدرسه می آید و کسی متوجه نمی شود. فیلم دیگری به نام «امواج سرو» Cedar Rapids یک طنزتلخ است که توسط «میگل آرتتا» درباره فروشنده بیمه ای که از محدوده خارج می شود ساخته شده ودر بخش «پرمیر»Premier فستیوال به نمایش درخواهد آمد. فیلم کمدی دیگری از همین بخش به نام Win Win با شرکت پل جیاماتی مردی را نشان میدهد که با یک خطای کوچک دچار گرفتاری هایی جبران ناپذیر می شود.

بخش مستندهای ساخت آمریکا همواره از جالب توجه ترین بخش های جشنواره سینمایی ساندنس بوده است. امسال شاید بیش از همیشه با فیلم هایی سرگرم کننده ای چون «تروبادورز» ماجرای آغاز کار خوانندگانی چون «کارول کینگ» و «جیمز تیلور» و فیلم دیگری از ساخته های «اندرو راسی» به نام «صفحه اول: یک سال درروزنامه نیویورک تایمز» و فیلم «جنایت بعد از جنایت» درباره عدالت و عدالتخواهی درلس آنجلس و اشتباهاتی که هرگزتصحیح نمی شوند به این مسئله توجه شده است.

دوفیلم درخشان دیگر در این بخش از جشنواره به نمایش درخواهد آمد از جمله فیلمی درباره شیوع بیماری ایدز در سن فرانسیسکو به نام «ما اینجا بوده ایم» که در آن نجات یافتگان از این بیماری همبستگی ها و کمک های اعضای مختلف جامعه را در آن شرایط به این بیماران به یاد می آورند.

فیلم «چگونه می توان در اورگان مرد» بررسی قانون تازه و بی سابقه ای است که اجازه می دهد پزشکان به بیماران خود در راه خودکشی یاری کنند.این فیلم با بررسی داستان زندگی چند فرد بیمار به تماشاگر نشان می دهد که مسئله«مرگ آبرومندانه »برای این عده چه مفهومی دارد.

دربخش فیلم های مستند جهان اغلب فیلم هایی که توسط کارگردان های غیر آمریکایی ساخته شده روی مسائل آمریکایی تمرکز دارد. فیلم The Flow ساخته دیوید سینگتون نگاه دقیقی است به بحران های موجود در سیستم های کاپیتالیستی و فیلم «قدرت سیاه دهه شصت و هفتاد» ساخته «گوران هوگو اولسون» وقایع مربوط به جنبش سیاهان آمریکا را با استفاده از فیلم هایی که روزنامه نگاران سوئدی در آن دوران گرفته اند نشان می دهد. فیلم دیگری ساخته «دنفانگ دنیس» به نام «بازگشت از جهنم» ماجرای یک سرباز آمریکایی را نشان می دهد که در جنگ افغانستان به شدت مجروح شده است اما بالاخره به خانه خود در «کارولینا» باز می گردد.

فیلم های زبان خارجی جشنواره ساندنس امسال برخلاف فیلم های مستقل آمریکایی، اغلب از تم های جدی تری برخوردارند. فیلم «ترمیم» Restoration ساخته «یوسی مادمونی» از اسرائیل وفیلم کانادایی به زبان فرانسه «فروشنده» ساخته «سباستین پیلوت». فیلم خوف آور«خون آشام» ساخته فیلمساز ژاپنی «شونجی ایوایی» و بالاخره فیلم برنده جایزه گلدن گلوب «در یک دنیای بهتر» In A Better World ساخته «سوزان بیبر» که انتظار می رود عنوان بهترین فیلم زبان خارجی جوایز اسکار را هم از آن خود سازد.

XS
SM
MD
LG