لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۶

انتخابات سودان پنجمين و آخرين روز خود را رسماً پشت سر گذاشت


نخستين انتخابات چند حزبیِ سودان روز پنجشنبه، پنجمين و آخرين روز خود را رسماً پشت سر گذاشت. کسانی که هنوز موفق به شرکت در انتخابات نشده بودند در آخرين دقايقِ روز پنجشنبه آراء خود را به صندوقهای رأی انداختند.

بنا بر گزارشها اين انتخابات که پس از حدود بيست و چهار سال نخستين انتخابات چند حزبی آن کشور به شمار می رفت، گرچه در برخی از مناطق بخشاً با بی نظمی هايی همراه بوده است، اما در مجموع بدون درگيری خاتمه يافت.

شمارش آراء قرار است از امروز، جمعه، آغاز شود، و به نظر می رسد عمر البشير، رييس جمهوری ديرپای آن کشور که به اتهام ارتکاب جنايات جنگی از سوی دادگاه بين المللی لاهه نيز تحت تعقيب قرار دارد، بار ديگر بر مسند رياست جمهوری بنشيند.

انتخابات سودان با برگزاری همزمان انتخابات رياست جمهوری، پارلمانی و شوراهای محلی، يکی از پيچيده ترين انتخابات در نوع خود محسوب می شد.

ناظران سودانیِ انتخابات، در مدت برگزاری انتخابات، برای محافظت از آراء انتخاباتی، شب ها را در اطراف حوزه های رأی گيری، می خوابيدند.

حزب حاکم سودان موسوم به حزب کنگره ملی يا «اِن سی پی» روز پنجشنبه اعلام کرد که ۹ تن از اعضای حزب به دست ارتش جنوب آن کشور، کشته شده اند.

اگنس لوکودو رهبر شاخۀ جنوب حزب کنگره ملی در تشريح اين خبر می گويد «انگيزۀ اين قتلها کاملاً سياسی است، چون بسياری از مردم به اين حزب رأی داده اند.»

از مجموعِ ۳۸ ميليون جمعيت سودان، ۱۶ ميليون و ۵۰۰ هزار نفر واجد شرايط رأی دادن بودند که در ۲۵ استان اين کشور در انتخابات، شرکت کردند.

XS
SM
MD
LG