لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۷

احضار مقامات نفتی به مجلس؛ اعلام لغو «موقت» اعمال محدودیت در تهران توسط شرکت ملی پخش


صف‌های طولانی شهروندان ایران مقابل جایگاه‌های سوخت‌رسانی
صف‌های طولانی شهروندان ایران مقابل جایگاه‌های سوخت‌رسانی

تداوم بحران بنزین در ایران منجر به احضار وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران‌ به مجلس برای بررسی موضوع بنزین و حاشیه‌های روزهای اخیر شد.

بر اساس اعلام یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، مسائل مربوط به کارت سوخت‌، مشکل بنزین‌، نحوه توزیع بنزین‌، روند صعودی مصرف بنزین‌‌، میزان ذخایر موجود بنزین‌‌ و پیش بینی‌ها و تدابیر لازم برای حل مساله بنزین در کشور در مجلس مطرح و بررسی خواهد شد‌.

روبرت بیگلریان تاکید کرده که «بعید می‌دانم که تصمیم افزایش قیمت بنزین‌، عقلایی باشد‌، زیرا هر تصمیم‌گیری می‌تواند تبعات اقتصادی و اجتماعی داشته باشد.»

شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران‌ نیز امروز در اطلاعیه‌ای درباره قیمت و سهمیه بنزین توضیحاتی را ارائه کرد. بر همین اساس شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی اعلام کرد مقرر شد اعمال محدودیت به طور موقت در ۱۵ جایگاه شهر تهران برداشته شود.

در روزهای گذشته صف‌های طولانی بنزین یکی از موضوعات داغ خبری بود که رسانه‌های نزدیک به دولت می‌گویند وضعیت صف‌های طولانی بنزین در پایتخت «جمع» شده است. این در حالی است که یک نماینده مجلس با هشدار به دولت رئیسی گفت «جرات اعلام افزایش قیمت بنزین را ندارید» و تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از تداوم صف‌های طولانی در مقابل جایگاه‌های سوختگیری حکایت دارد.

مصطفی میرسلیم نماینده مجلس با انتقاد از دولت گفته است که دولت باید به جای «تکذیب مکرر عدم افزایش قیمت سوخت»، صریحا به ‎مردم یادآوری کند «این سرمایه ملی تاراج و تبدیل به دود می‌شود و آلودگی آن به حلقوم همه می‌رود.»

رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران نیز در واکنش به «حاشیه‌های بنزین» در روزهای اخیر گفته که احتمال افزایش قیمت بنزین وجود دارد و «باید آماده روزهای سخت باشیم.»

حمیدرضا صالحی، به وب‌سایت «دیده‌بان ایران» گفته که «باید» خودمان را برای «روزهای بد» آماده کنیم و آن روزها این است که «همسایگان ممکن است منافع‌شان را جای دیگری دنبال کنند و به ایران بنزین ندهند.»

در حالی که طی روزهای گذشته گزارش‌ها از تداوم صف‌های طولانی بنزین در شهرهای مختلف ایران حکایت دارند، وزیر نفت جمهوری اسلامی از مردم خواست خیالشان راحت باشد چرا که «افزایش قیمت بنزین نداریم.»

XS
SM
MD
LG