لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۴

پایان نشست رهبران آمریکا، کانادا و مکزیک


مکزیک، ۱۹ فوریه ۲۰۱۴
مکزیک، ۱۹ فوریه ۲۰۱۴
رئیس جمهوری آمریکا و رهبران کشورهای مکزیک و کانادا به نشست یک روزه کشورهای آمریکای شمالی پایان دادند. طی این نشست که روز چهارشنبه در مکزیک برگزار شد، مسائلی از قبیل رقابت اقتصادی، امنیت مرزها و تغییر آب و هوای کره زمین مورد بررسی قرار گرفت و مسائل مهم روز جهانی و تحولات سیاسی در سوریه، اوکراین و ونزوئلا نیز مورد تبادل نظر واقع شد.

از مباحث دیگری که طی این نشست مطرح شد، قاچاق انسان، جرایم منطقه ای و ضرورت محدود کردن تولید گازهای گلخانه ای بود.

باراک اوباما در این نشست پیرامون اهمیت امتیازاتی سخن گفت که در عرصه اقتصاد رقابتی میان ایالات متحده، کانادا و مکزیک وجود دارد و اثری که این دست امتیازات می تواند در عرصه های تولید انرژی و به کارگیری کارگران حرفه ای در زمینه های گوناگون بگذارد.

امنیت مرزها و ترغیب سرمایه گذاری نیز از مواردی دیگر بود که در این اجلاس طرح شد.

این مسئله به ویژه در خصوص حفظ امنیت مرز میان ایالات متحده و مکزیک مطرح شد.
آقای اوباما به استفاده غیرقانونی از سلاح گرم هم اشاره کرد و رئیس جمهوری مکزیک نیز به تلاش های کشورش در راستای افزایش امنیت مرزها پرداخت.

رئیس جمهوری آمریکا در این نشست به ضرورت حمایت از اپوزیسیون اوکراین اشاره کرد و گفت هر کمکی که در این راستا از جامعه جهانی برآید، باید در اختیار مردم اوکراین و خواسته های موجه آنها قرار گیرد.

آقای اوباما در ادامه خاطرنشان کرد که مسئله اوکراین، عرصه رقابت میان آمریکا و روسیه نیست، بلکه آنچه واشنگتن مد نظر دارد، خواسته های مشروع مردم اوکراین و برخورداری از آزادی های برحقی است که آنها خواهان آنند.

اوباما همچنین ابراز امیدواری کرد که مسکو موضع خود در قبال بسیاری از این مسائل را، از جمله و به ویژه پیرامون اوکراین، تغییر دهد و به این موضوع نیز اشاره کرد که در حال حاضر، اختلاف عقیده و تفاوت مواضع سیاسی میان وی و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، بسیار است.

استیون هارپر، نخست وزیر کانادا، نیز طی این نشست، مواضع واشنگتن و باراک اوباما را تایید کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در این اجلاس از ونزوئلا و سیاست های آن کشور انتقاد کرد و به لزوم توجه رهبران و سیاستگران آن کشور به خواسته ها و انتظارات مردمش اشاره کرد.

وی از رهبران ونزوئلا خواست تا به حبس معترضان سیاسی پایان دهند و برای آزادی های بر حق مردم احترام قائل شوند.

آقای اوباما در این نشست، به مذاکره با استیون هارپر (نخست وزیر کانادا) پیرامون منافع مشترک دو کشور در زمینه های زیست محیطی و همکاری برای کاهش گازهای گلخانه ای نیز پرداخت.
XS
SM
MD
LG