لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۴

زمین لرزه شدید در سواحل اندونزی و هشدار نسبت به احتمال وقوع سونامی


مردم از ترس زلزله پرقدرتی در ساحل غربی سوماترا در بنده آچه در حال فرار هستند - ۲۳ فروردين ۱۳۹۱
مردم از ترس زلزله پرقدرتی در ساحل غربی سوماترا در بنده آچه در حال فرار هستند - ۲۳ فروردين ۱۳۹۱

مرکز هشدار سونامی در اقیانوس آرام بیانیه ای صادر کرد و نسبت به احتمال وقوع سونامی در تمام ساحل اقیانوس هند هشدار داد.

موسسه تحقیقات زمین شناسی امریکا می گوید زمین لرزه ای کرانه های شمال غربی اندونزی را تکان داده است. شدت این زمین لرزه ۶ / ۸ درجه ریشتر بود، و باعث اعلام هشدارهای سونامی در سراسر منطقه اقیانوس هند شده است.

زمین لرزه روز چهارشنبه در ناحیه ای در فاصله ۴۳۰ کیلومتری جنوب غربی باندا آچه، مرکز استان آچه، در عمق حدود ۲۲ کیلومتری کف دریا روی داد. حدود ۲ ساعت پس از زمین لرزه نخستین، موسسه تحقیقات زمین شناسی زلزله ای به شدت ۲ / ۸ درجه ریشتر را گزارش داد.

در سال ۲۰۰۴ زمین لرزه ای به شدت ۱ / ۹ درجه ریشتر تقریبا در همین منطقه در نزدیکی جزیره سوماترا، باعث ایجاد سونامی نیرومندی دراقیانوس هند شد که بنا به تخمینها ۲۳۰ هزار تن - حدود نیمی از جمعیت استان آچه – قربانی گرفت.

زمین لرزه روز چهارشنبه تقریباً در همان عمق زلزله سال ۲۰۰۴ روی داد، و گزارش می رسد ساختمانها را در فواصلی دور دست تا سنگاپور، تایلند و هند تکان داد.

مرکز هشدار سونامی اقیانوسیه هشداری برای ۲۸ کشور و سرزمین هم مرز اقیانوس هند صادر کرد. رییس جمهوری اندونزی گفت وضع در آچه زیر کنترل است و تهدید سونامی فوری نیست. تاکنون در مورد تلفات زمین لرزه، که شهروندان در آچه را از ساختمانها فراری داد و به خیابانها فرستاد، گزارشی نرسیده است. گزارشها حاکی است جریان برق نیز در برخی مناطق استان قطع شده است.

هشدار سونامی در شهرها در کرانه های جزیره سوماترا برقرار است. دستور تخلیه ساحلی در سراسر منطقه، از جمله هند، مالزی، سریلانکا، مالدیو، دیگو گارسیا و تایلند، صادر شده است. مدیر سابق سازمان هواشناسی تایلند به صدای امریکا گفت سیستم هشدار سونامی موجی را ردیابی نکرده است، اما هشدار داد که ممکن است چنین اتفاقی بیافتد.

با این حال، یک کارشناس می گوید حرکت زمین لرزه به جای عمودی افقی بوده، که خطر کمتری برای جابجایی های بزرگ آب است که موجب سونامی می شود.

اندونزی به اصطلاح در حلقه آتش و بر روی گسلهای زمین در اقیانوس آرام قرار دارد و غالبا در معرض آتشفشان و زمین لرزه است

XS
SM
MD
LG