لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۸

انفجار بمب در حما و دمشق دهها کشته بر جا گذاشت


در این عکس منتشر شده توسط خبرگزاری رسمی سوریه، سانا، ازدهام جمعيت در مقابل ساختمان و اتومبيل آسیب دیده پس از انفجار بمب در منطقه المزه در دمشق مشاهده می شود. ۵ نوامبر، ۲۰۱۲.
در این عکس منتشر شده توسط خبرگزاری رسمی سوریه، سانا، ازدهام جمعيت در مقابل ساختمان و اتومبيل آسیب دیده پس از انفجار بمب در منطقه المزه در دمشق مشاهده می شود. ۵ نوامبر، ۲۰۱۲.
حمله انتحاری در شهر حماه در سوریه روز دوشنبه ۱۵ آبان دستکم ۵۰ تن از «نیروهای دولتی» این کشور را کشت.

خبرگزاری رویترز به نقل از دیده‌بان حقوق بشر سوریه (نزدیک به مخالفان) گزارش داده است که این انفجار انتحاری توسط یک خودروی بمب‌گذاری شده روی داد و طی آن دستکم ۵۰ نفر از «نیروهای دولتی و افراد مسلح» هوادار بشار اسد رئیس جمهوری سوریه کشته شدند.

رامی عبد الرحمن مدیر دیده‌بان حقوق بشر سوریه خاطرنشان کرده است که مهاجم انتحاری، عضو گروهی با نام «جبهه نصرت» است که از سازمان القاعده الگو می‌گیرد.
از سوی دیگر، در پی حمله هوایی نیروهای ارتش سوریه به استان شمالی ادلب، دستکم ۲۰ تن از «مخالفان مسلح» بشار اسد کشته شدند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش داده است که به احتمال زیاد در این حمله هوایی که به روستای حارم در استان ادلب صورت گرفته است، یکی از فرماندهان مخالفان مسلح نیز کشته شده است.

بخش‌های وسیعی از استان ادلب که هم مرز با ترکیه است، در کنترل نیروهای مخالفان قرار دارد. اما مناطقی که در دست مخالفان است، به طور مستمر در معرض حملات هوایی جنگنده‌های ارتش سوریه قرار می‌گیرد.

دمشق پایتخت سوریه نیز دوشنبه روز خونباری پشت سر گذاشت. تلویزیون دولتی سوریه گزارش داده است که انفجار بمبی در منطقه المزه در دمشق دستکم ۱۱ نفر را کشت و ده‌ها تن دیگر را زخمی کرد. این گزارش افزوده است که شماری از قربانیان کودک هستند.

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از فعالان سوری گزارش داده است که انفجار خودروی بمب‌گذاری شده در دمشق دستکم ۱۱ نفر را کشت و ۳۰ تن دیگر را زخمی کرد. بنا بر این گزارش، این انفجار در منطقه «مزه ۸۶» روی داده است که بسیاری از هواداران نظام بشار اسد در آن ساکن هستند.»

مزه یکی از مناطق امنیتی دمشق است که در آن تعداد زیادی از سفارتخانه‌های خارجی از جمله سفارتخانه ایران و همچنین ساختمان‌های دولتی مستقر هستند.

در همین حال، از بامداد دوشنبه، مناطقی از دمشق، در معرض حملات توپخانه و جنگنده‌های ارتش دولتی سوریه قرار دارد.

دور تازه حملات به مناطق جنوبی دمشق پس از آن آغاز شد که مخالفان مسلح بشار اسد، منطقه التضامن را به کنترل خود در آوردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه حملات نیروهای دولتی سوریه به منطقه التضمامن که با هدف بازپس‌گیری آن صورت می‌گیرد، آنقدر شدید بود که بسیاری از ساکنان آن، مجبور به ترک و خانه و کاشانه خود، و پناه بردن به اردوگاه فلسطینی نشین یرموک شدند.
استفاده از جنگنده‌بمب‌افکن‌ها در نبرد نیروهای دولتی سوریه با مخالفان در پایتخت، وجه شاخص دور تازه حملات است.

درگیری میان نیروهای دولتی و مخالفان، مناطق دیگری از پایتخت از جمله القابون، حجر الاسود و دف الشوک را نیز در برگرفت. مخالفان مسلح نظام سوریه، صبح دوشنبه، به شکلی همزمان، به شماری از ایست‌بازرسی‌‌های نیروهای دولتی، در مناطق جنوبی دمشق، حمله کردند.

حومه دمشق نیز آرام نبود. به ویژه مناطق القدم و دوما که هم شاهد درگیری هستند، و هم جنگنده‌ها و هلیکوپترهای ارتش سوریه آنها را هدف قرار می‌دهند.

در حلب، بزرگ‌ترین شهر سوریه، هلال احمر اعلام کرد که انبار اصلی مواد امدادش، به طور کامل در آتش سوخت.

«گزارش از راديوفردا»

XS
SM
MD
LG