لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۹

شورای امنيت خواستار خروج ارتش شمال سودان از شهر نفت خيز ابيه شد


شورای امنيت خواستار خروج ارتش شمال سودان از شهر نفت خيز ابيه شد
شورای امنيت خواستار خروج ارتش شمال سودان از شهر نفت خيز ابيه شد

شورای امنيت سازمان ملل متحد خواستار خروج نيروهای ارتش شمال سودان از شهر نفت خيز ابيه و پايان درگيری ها بين شمال و جنوب سودان شد. شهر ابيه که در مرز سودان جنوبی و شمالی قرار دارد از موارد اختلاف شمال و جنوب و اخيرا صحنه برخوردهای خشونت بار بوده است.

اعضا شورای امنيت سازمان ملل متحد به ديدار سه روزه خود از شمال و جنوب سودان پايان دادند ديداری که در آستانه اعلام رسمی استقلال سودان جنوبی در ماه ژوييه صورت می گيرد.

اعضا شورای امنيت در ديدار خود از سودان جنوبی بخش های روستايی را نيز مورد بازديد قرار دادند.

سوزان رايس، نماينده آمريکا در شورای امنيت سازمان ملل متحد، بر حمايت اين کشور از استقلال جنوب سودان تاکيد کرده و گفت: «وجود دو کشور پايدار سودان جنوبی که به تازگی تشکيل شده و سودان پايداری در شمال که با يکديگر همکاری کنند و روابط دوستانه داشته باشند به نفع ما و جامعه بين المللی است.»

اما خشونت و برخورد نيرو های شمال و جنوب در ناحيه نفت خيز ابيه در مرز سودان جنوبی و شمالی که مالکيت آن از موارد اختلاف ميان شمال و جنوب است پروسه استقلال سودان جنوبی را تهديد می کند.

ويتالی چورکين، نماينده روسيه در شورای امنيت سازمان ملل متحد، خواستار آن شد که شمال و جنوب قبل از اعلام رسمی استقلال جنوب بر سر مسئله ابيه به توافق برسند.

خانم رايس نيز از ارتش شمال سودان خواست شهر ابيه را که به تصرف خود در آورده است ترک کند و متذکر شد که «عقب نشينی کامل سريع و بدون قيد و شرط نيرو ها خواست شورای امنيت، جامعه بين المللی، و ايالات متحده است.»

حرکت نيروهای شمال سودان به جنوب و تسخير ابيه و برخورد های خشونت بار در آن منطقه موجب شده که ده ها هزار نفر از ساکنان ابيه از آن شهر بگريزند.

XS
SM
MD
LG