لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ بهمن ۱۴۰۱ ایران ۱۶:۰۲

سه رويداد قابل ملاحظه در نواحی جنوب سودان باعث نگرانی شديد سازمان ملل متحد شده است


سه رويداد قابل ملاحظه در نواحی جنوب سودان باعث نگرانی شديد سازمان ملل متحد شده است

افزايش ميزان خشونت های قبيله ای در سال ۲۰۰۹ در مناطق جنوبی سودان سبب مرگ نزديک به ۲۵۰۰ نفر شده است

ليز گرنده معاون دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در سودان می گويد در جريان تعطيلات سال نوی ميلادی ۳ رويداد قابل ملاحظه در نواحی جنوب رخ داده که باعث نگرانی شديد سازمان ملل متحد شده است.

به گفته خانم گرنده مهمترين رويداد اخير در يک نقطه دور افتاده ی يک ايالت جنوبی رخ داده است که سبب مرگ نزديک به ۱۴۰ نفر شده است.

معاون فرماندار ايالت وررپ در گفتگو با خبرگزاری رويترز افراد مسلح قبيله نور را عاملان کشتار اخير ذکر کرده است که پس از حمله به چوپانان منطقه، ۱۳۹ نفر را به قتل رسانده و حدود ۵ هزار راس دام را گرفته اند.

برپايه گزارش مشترک ۱۰ نهاد خيريه از جمله آکسفام و نجات کودکان، افزايش ميزان خشونت های قبيله ای در سال ۲۰۰۹ در مناطق جنوبی سودان سبب مرگ نزديک به ۲۵۰۰ نفر شده و دستکم ۳۵۰ هزار تن از ساکنان را ناگزير به ترک خانه هايشان کرده است.

افزايش خشونت ها در جنوب سودان به نگرانی در مورد فروپاشی قرارداد صلح که در سال ۲۰۰۵ به بيش از ۲ دهه جنگ داخلی بين شمال و جنوب در سودان پايان داد، دامن زده است.

به اعتقاد الون مک دانلد سخنگوی بخش آفريقای آکسفام تنش فزاينده سياسی بين شمال و جنوب قرارداد صلحی را که ۵ سال پيش به امضا رسيده بود، بسيار شکننده کرده است. آلون مک دانلد می گويد ساکنان جنوب از فقدان بهبود و توسعه در پی دستيابی به صلح، به تنگ آمده اند.

XS
SM
MD
LG