لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۴

پليس سودان با دانشجويان معترض درگير شد


پليس سودان با دانشجويان معترض درگير شد
پليس سودان با دانشجويان معترض درگير شد

پلیس سودان با دانشجویان معترض به حکومت سودان، در شهر خارطوم، پایتخت، درگیر شد. دانشجویان سودانی با الهام از جنبش مردم مصر دولت عمرالبشیر را به خاطر گرانی مواد غذائی و فساد حکومت مورد انتقاد قرار داده اند.

دانشجویان سودانی در پاسخ به دعوت شبکه اجتماعی، برای اعتراض به دولت این کشور روز يکشنبه به خیابان های خارطوم، پایتخت ریختند. در دو دانشگاه خارطوم و دست کم سه نقطه شهر تظاهرات ضد دولتی جریان داشته است. مقامها از پنج مورد بازداشت خبرمی دهند.

حضور سنگین ماموران پلیس بسیار چشمگیر بود و آنها به رویارويی با دانشجویان پرداختند.

خبرگزاری رویترز از شلیک گاز اشک آوربه سوی دانشجویان خبر داده ومی گوید پلیس، دانشجویان را درمحوطه دانشگاه ها به محاصره درآورده است.

اعتراض های روز يکشنبه خارطوم همچنین همزمان است با روز اعلام نتیجه همه پرسی جنوب سودان. مردم جنوب سودان با اکثریتی بسیار بزرگ به جدايی از سودان رای داده اند.

مقام های جنوب سودان می گویند نتیجه مقدماتی همه پرسی نشان می دهد تقریبا همه مردم جنوب به جدايی از شمال رای داده اند. همه پرسی درباره تعیین سرنوشت این سرزمین در ماه گذشته انجام شد.

در وبسایت کمیسیون همه پرسی جنوب سودان آمده است نزدیک به ۹۹ درصد رای دهندگان جنوب به جدايی سرزمین شان از شمال رای داده اند. دروبسایت مشخص نشده است که رای مردم جنوب سودان که در کشورهای دیگر زندگی می کنند نیز به حساب آورده شده است یانه.

نتیجه مقدماتی همه پرسی درجوبا، مرکز جنوب سودان، روز يکشنبه به طور رسمی طی مراسمی اعلام شد؛ دراین مراسم سالوا کِر، ريیس جمهوری سودان جنوبی، حضور داشت.

به موجب نتیجه اعلام شده، در ۵ استان از ۱۰ استان جنوب سودان ۹۹ و ۹ دهم درصد مردم به جدايی رای داده اند.

دراستان بحرالغزال درمرز باشمال، این رقم ۹۵ و نيم درصد است. روز ۱۴ فوریه نتیجه نهايی همه پرسی به صورت رسمی اعلام می شود.

به موجب توافق سال ۲۰۰۵ که به جنگ داخلی دو دهه ای پایان داد مقرر شد وضعیت سیاسی جنوب سودان به همه پرسی مردم این سرزمین گذاشته شود.

مساله تعیین سرنوشت آبیه، منطقه نفتخیز جنوب، و خط دقیق مرزی جنوب با شمال هنوز مشخص نشده است.

در پی اعلام نتیجه مقدماتی همه پرسی جنوب سودان و رای تقریبا همه مردم این سرزمین به جدائی از شمال، موجی از شادی و پایکوبی ، شهر جوبا مرکز جنوب را فرا گرفت.

XS
SM
MD
LG