لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۳

همه پرسی در مورد استقلال جنوب سودان روز يکشنبه برگزار خواهد شد


همه پرسی در مورد استقلال جنوب سودان روز يکشنبه برگزار خواهد شد
همه پرسی در مورد استقلال جنوب سودان روز يکشنبه برگزار خواهد شد

حدود چهار ميليون نفر از مردم جنوب سودان، از جمله کسانی که در نتيجه سالها جنگ داخلی از زادگاه اصلی خود جدا شده و به کشورهای ديگر پناه برده اند روز يکشنبه با شرکت در يک همه پرسی مستقل سرنوشت اين پهناورترين کشور قاره آفريقا را رقم خواهند زد.

در اين ميان بخشی از آوارگان جنوب سودان که در شهر شيکاگو، در ايالت ايلنوی آمريکا، اقامت دارند، معتقدند رفراندوم روز يکشنبه نخستين بخش از سفر طولانی و پر فراز و نشيب اين کشور در راستای تثبيت نسبی خويش خواهد بود.

بخشی از اعضای قبايل جنوب سودان که در نتيجه دومين جنگ داخلی اين کشور، با از دست دادن خانه و خانواده خود از شهر بزرگ و پر سر و صدای شيکاگوی آمريکا سردرآورده اند، در نخستين روزهای ژانويه سالگرد تولد نمادين خود را جشن می گيرند.

بسياری از اين افراد که به فرزندان گمشده سودان معروف شده اند، در مورد ريشه و تبار خود فقط می دانند که به قبيله ای در جنوب سودان تعلق داشته، بدون اينکه حتی تاريخ به دنيا آمدن خود را بدانند.

اينها می گويند دور هم جمع می شوند تا گذشته مجهول خود را فراموش کنند و فقط به آينده سودان بيانديشند.

پيتر ماگايی بول، يکی از اين فرزندان سودانی الاصل با گذشته ای نامعلوم می گويد: «وقت آن رسيده که مردم جنوب سودان تصميم بگيرند که آيا می خواهند بخشی از کشور سودان باقی بمانند يا جدا شوند.»

پيتر بول يکی از دست اندرکاران برگزاری جشن ساليانه جنوبيهای سودان است. او می خواهد به جدايی جنوب سودان رأی دهد، چون معتقد است اتحاد تا کنون هيچ نفعی به حال آنها نداشته و مردم خود بايد تکليف خود را روشن کنند.

ريچارد ويليامسون، فرستاده ويژه سابق آمريکا در سودان، می گويد که مردم آمادگی جدا شدن از سودان را دارند. او معتقد است جنوب سودان ۵۴ سال است که همواره در حاشيه قرار داشته و مورد انواع و اقسام تبعيضهای قومی، مذهبی و محلی قرار گرفته است.

به اعتقاد آقای ويليامسون، مردم جنوب سودان حق دارند که هويت خود را به رسميت بشناسند، اما اين مسأله به خاطر بسياری از اختلافات حل نشده تا کنون ميسر نبوده است.

XS
SM
MD
LG