لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۹

جنوب سودان برای برگزاری همه پرسی ۹ ژانویه آماده می شود


Relatives assist an unidentified woman injured in an explosion at the national theater in Mogadishu, Somalia, April 4 2012. (Reuters)
Relatives assist an unidentified woman injured in an explosion at the national theater in Mogadishu, Somalia, April 4 2012. (Reuters)

موضوع همه پرسی ۹ ژانویه در سودان این است که جنوب سودان از قسمت شمال کشور که زیر کنترل اعراب قرار دارد، خارج شده و به صورت کشور مستقلی درآید یا همچنان بخشی ازخاک این پهناورترین کشور آفریقا، باقی بماند.

در روز ۹ ژانویه در ابیه - بخش دیگری از سودان- نيز همه پرسی برگزار خواهد شد که بروضعیت جنگ داخلی در سودان، تاثیر گذار خواهد بود.

کامیون ها و اتوبوس ها مردم شهر ابیه را که طی دو دهه جنگ داخلی آواره شده اند به شهر باز می گرداند تا درهمه پرسی شرکت کنند. اغلب آنها به قبیله نگوک دینکا تعلق دارند. افراد این قبیله کشاورز و گله دارند و شهر ابیه را میهن خود می دانند.

کول دِنگ کول، ريیس قبیله، می گوید افراد باید هرچه زودتر به ابیه بازگردانده شوند تا در همه پرسی شرکت جویند. به موجب «پیمان صلح بزرگ » که در سال ۲۰۰۵ امضا شد مردم ابیه درهمه پرسی تصمیم می گیرند بخشی از سودان بمانند یا به جنوب استقلال یافته کشور بپیوندند.

ريیس قبیله می گوید مردم به الحاق به جنوب رای خواهند داد.

در رويدادی ديگر در پی برگزاری کنفرانس کمک به سودان، ایران تقبل کرد ۲۰۰ میلیون دلار به آن کشور کمک کند. شرکت کنندگان در نشست دو روزه که در کویت برگزار شد بیش از سه و نیم میلیارد دلار به سودان کمک خواهند کرد. این کمک ها برای توسعه زیر ساختی مناطق شرقی سودان است.

کشور کویت ۵۰۰ میلیون دلار، سازمان سرمایه گذاری تضمینی عرب ۳۰۰ میلیون دلار و بانک توسعه اسلامی ۲۰۰ میلیون دلار به سودان کمک خواهند کرد. دولت پکن هم ۳۵ میلیون دلار کمک در اختیار سودان قرار می دهد.

XS
SM
MD
LG