لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۰

نخستين مذاکرات رهبر سودان جنوبی با خارطوم پس از اعلام استقلال


نخستين مذاکرات رهبر سودان جنوبی با خارطوم پس از اعلام استقلال
نخستين مذاکرات رهبر سودان جنوبی با خارطوم پس از اعلام استقلال

رهبر سودان جنوبی برای نخستين بار از زمان استقلال جنوب از شمال اين کشور، با خارطوم وارد مذاکره شده است. نخستين دور اين مذاکرات روز يکشنبه به پايان رسيد.

رهبران دو منطقه شمال و جنوب سودان که بعد از گذشت سه ماه برای نخستين مرتبه برای حل اختلافات خود پشت ميز مذاکره نشستند، در پايان اولين دور گفتگوهايشان اعلام کردند، مذاکرات بايد ادامه پيدا کند.

مذاکرات اختلافات دو کشور را در سطوح گوناگون از جمله چگونگی تقسيم درآمد حاصل از فروش نفت و خاتمه منازعات مرزی، در بر می گيرد. نفت منبع اصلی درآمد هر دو کشور به شمار می آيد.

سالوا کِر، رييس جمهوری سودان جنوبی، به منظور کاستن از تنش موجود در منطقه که از زمان استقلال جنوب شدت بيشتری يافته با عمر البشير، همتای شمالی خود، وارد مذاکره شده است. پايان دادن به اين تنش ها از سال ۲۰۰۵ تا کنون به عنوان بخشی از مذاکرات صلح مطرح بوده است.

منابع خبری می گويند، انجام دور نخست مذاکرات تحول مثبتی به شمار می رود و نشان می دهد که طرفين خواهان بهبود مناسبات خود هستند، هر چند حل اين اختلافات بغرنج نياز به زمان بيشتری دارد.

دو رهبر بعد از پايان مذاکرات در يک کنفرانس مطبوعاتی مشترک به سئوال های خبرنگاران پاسخ گفتند.

عمر البشير گفت: ما تصميم گرفتيم برای رسيدن به راه حل نهايی کميته هايی از هر دو طرف با يک جدول زمانی مشخص با يکديگر به مذاکره بنشينند؛ اميدوار هستيم به زودی به توافق نهايی دست پيدا کنيم و به دلیل رفع مشکلات دو کشور جشن بگيريم.

اتحاديه آفريقا و تابو امبکی، رييس جمهوری پيشين آفريقای جنوبی، نقش تا کنون به سزايی در راستای حل اختلافات شمال و جنوب سودان، ايفا کرده اند.

در حال حاضر فقدان يک سامانه بانکی مشترک و توافقنامه تجاری ميان شمال و جنوب، از مسائل عمده ای است که به تنش های مرزی دامن می زند. رييس جمهوری سودان جنوبی از همتای شمالی خود خواست به مجرد رفع همه مسائل مطرح، توافقنامه ای بين دو طرف امضا شود.

XS
SM
MD
LG