لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۵۰

برگزاری همه پرسی سودان با حضور ناظران سرشناس آمريکايی


برگزاری همه پرسی سودان با حضور ناظران سرشناس آمريکايی
برگزاری همه پرسی سودان با حضور ناظران سرشناس آمريکايی

ميليونها سودانی در جنوب آن کشور از روز يکشنبه شرکت در رفراندومی را آغاز کرده اند که انتظار می رود با تقسيم بزرگترين کشور آفريقايی به دو بخش، کشور جديدی را رقم زند. حضور افراد سرشناس آمريکايی بعنوان ناظر بر اين همه پرسی، اعتبار خاصی به آن داده است.

سناتور کری رييس کميتۀ روابط خارجی سنای آمريکا در يک کنفرانس خبری مشترک با جورج کلوونی هنرپيشه و فعال حقوق بشر در روز يکشنبه برگزاری رفراندوم در سودان را آغازی برای يک واقعۀ تاريخی در آن کشور قلمداد کرد و شرکت در اين مراسم و سهيم شدن در آن را با مردم سودان افتخاری برای خود توصيف کرد.

نزديک به ۴ ميليون نفر برای شرکت در اين همه پرسی ثبت نام کرده اند. سناتور کری می گويد صف های طولانی رأی دهندگان را به چشم ديده است که در انتظار رأی دادن بر آزادی خود بودند. او به يکی از اين افراد گفته است که صبور باشد و رأی دهندۀ سودانی گفته است ۵۵ سال برای دادن اين رأی صبر کرده ايم و ميتوانيم چند ساعت ديگر هم صبر کنيم.

سناتور کری پيشتر در يک سخنرانی در کليسايی در شهر جوبا در جنوب سودان گفت: «تاريخ آمريکا نشان از تلاش مردم برای استقلال دارد و من به شما اطمينان می دهم که پرزيدنت اوباما کنگره و مردم آمريکا در اميدهای شما برای آينده و سرنوشتتان و ارزشهايی که شما را به آنها می رساند، سهيم هستند و افتخار می کنم که حامل پيام حمايت بی قيد و شرط ايالات متحده در تلاش شما برای تأسيس کشوری تازه باشم.»

اين چهارمين سفر سناتور کری به سودان بشمار می رود. او در اين سفر با مقامات سودانی در جوبا و خارطوم ديدار و آنها را به برگزاری رفراندومی آرام و صلح آميزو اجرای کامل موافقتنامۀ همه جانبۀ صلح و رعايت مرزهايی که ميان شمال و جنوب سودان بر آن اساس تعيين شده، تشويق کرده است.

سناتور کری در سال ۲۰۱۰ به درخواست دولت پرزيدنت اوباما دو بار به جوبا و خارطوم مسافرت کرد تا به پيشبرد روند صلح در سودان کمک کند. در ديدار ماه اکتبر رهبران دولت سودان متعهد شدند که به نتايج رفراندوم احترام بگذارند و در مورد مسائل گستردۀ اقتصادی، سياسی و امنيتی با جنوب، همکاری کنند.

XS
SM
MD
LG