لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱ ایران ۰۶:۵۹

پس از يک ربع قرن سرانجام انتخابات چند حزبی در سودان دومين روز خود را پشت سرگذاشت


پس از يک ربع قرن سرانجام انتخابات چند حزبی در سودان دومين روز خود را پشت سرگذاشت گفته ميشود که نتايج انتخابات نه تنها رئيس جمهوری، رهبر جنوب سودان، نمايندگان پارلمان ملی و پارلمانهای محلی و فرمانداران را تعيين ميکند، بلکه همزمان اتحاد بزرگترين کشور آفريقائی را به مرحله آزمون خواهد گذاشت.

بسياری پيش بينی ميکنند که نتايج انتخابات دوتن از پر نفوذترين چهره های سياسی آن کشور را همچنان در مصدر قدرت نگه خواهد داشت. يکی از آنها عمر حسن البشير، رئيس جمهوری سودان است که به اتهام جنايات جنگی از سوی دادگاه بين المللی جنائی تحت تعقيب قانونی است و نفر دوم سيولا کر است که عملاً رهبری جنوب سودان در دست دارد.

روز دوشنبه خارطوم، پايتخت سودان آرام بود ولی در دومين روز انتخابات سه روزه سودان، در حاليکه مردم بيشتری برای رأی دادن شرکت کرده بودند، مراکز انتخاباتی آن کشور با بی سازمانی، اختلال، تاخير مواجه بودند وبرخی احتمال تقلب را در اين انتخابات مطرح می کرند. در حاليکه مردم در صف های طويلی در انتظار انداختن رأی خود در صندوقهای انتخاباتی بودند، در بسياری از مراکز انتخاباتی کارتهای انتخاباتی از رديف خود خارج شده و مسؤلان کميته برگزاری بزحمت قادر به يافتن نام رأی دهندگان بودند، که اين امر برگزاری انتخابات را با تأخير بسيار مواجه ساخت. در همين حال، بسياری از رأی دهندگان، که برای اولين بار به پای صندوقهای رأی ميرفتند از پيچيدگی جريان انتخابات از جمله پر کردن هشت ورقه انتخاباتی در شمال و ده ها ورقه انتخاباتی در جنوب شکايت داشتند و درخواست تمديد مهلت انتخابات را ميکردند.

جيمی کارتر رئيس جمهوری اسبق آمريکا بعنوان رئيس هيأت ناظران بين المللی اتحاديه اروپا و کارتر سنتر آمريکا بر انتخابات سودان روز دوشنبه وارد شهر يعبه در سودان شد. او پس از مذاکره با مقامات کميته انتخاباتی سودان در جمع خبرنگاران گفت که امکان تمديد مهلت انتخابات وجود دارد. او گفت در مورد تمديد انتخابات اعضای کميته ملی انتخابات سودان تصميم نهائی را خواهند گرفت، ولی اطمينان داد که مهلت انتخابات يک تا دو روز تمديد خواهد شد تا کليه رأی دهندگان سودانی بتوانند در انتخابات شرکت کنند.

برگزاری انتخابات و رفراندوم در مورد استقلال جنوب سودان در سال ۲۰۱۱ ميلادی مهمترين بخش قرارداد صلح سال ۲۰۰۵ بود که به جنگ بيست ساله بين شمال و جنوب سودان خاتمه داد که بر اساس آمار سازمان ملل متحد منجر به کشته شدن ۳۰۰ هزار نفر و بی خانمان شدن نزديک به سه ميليون نفر در سودان شد.

در همين حال، سخنگوی سازمان ملل متحد و اتحاديه آفريقا در دارفور گفت که ۴ نفر از پاسداران صلح سازمان ملل متحد و اتحاديه آفريقا در منطقه دارفور سودان مفقود شده اند. سخنگو افزود که مقامات سازمان ملل متحد و اتحاديه آفريقا از ايمنی پاسداران صلح مفقود شده ابراز نگرانی کرده اند.

XS
SM
MD
LG