لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۷

انتخابات ریاست جمهوری و فرمانداران ایالتهای سودان روز يکشنبه برگزار خواهد شد


انتخابات ریاست جمهوری و فرمانداران ایالتهای سودان روز يکشنبه برگزار خواهد شد
انتخابات ریاست جمهوری و فرمانداران ایالتهای سودان روز يکشنبه برگزار خواهد شد

انتخابات ریاست جمهوری و فرمانداران ایالتهای سودان براساس پیمان آشتی ملی سال ۲۰۰۵ میان حکومت مرکزی با مناطق جنوب روز یکشنبه برگزار خواهد شد.

عمر البشیر رئیس جمهوری کنونی که نامزد این دوره از انتخابات است، در توافق اولیه با جنبش آزادیبخش مردم سودان وعده برگزاری یک همه پرسی بر سر آینده جنوب این کشور را داده است.

اما احزاب مخالف از جمله هواداران این جنبش درستی انتخابات را به پرسش گرفته و کمیسیون انتخاباتی را متهم به همدستی با رئیس جمهوری سودان کرده است. از این رو، نماینده جنبش آزادیبخش در اعتراض به آنچه وضعیت از پیش تعیین شده انتخابات خوانده اعلام کرد این جنبش رأی گیری در ۱۳ استان شمالی این کشور را تحریم کرده است.

اما عمر البشیر در مقابل تهدید کرد چنانچه این جنبش انتخابات ریاست جمهوری و فرمانداریهای ایالات شمالی را تحریم کند، او نیز «همه پرسی» بر سر آینده جنوب را لغو خواهد کرد. عمرالبشیر گفت «زمان تصمیم گیری مردم فرارسیده و اگر گروهی مدعی ست که از پشتیبانی اکثریت مردم برخوردار است، پس باید اجازه دهد رأی مردم تصمیم گیرنده باشد. ما می خواهیم انتخاباتی شفاف و سالم داشته باشیم. ما به احزاب سیاسی هشدار می دهیم مانع از این حرکت نشوند.»

اما سلفاکیر، رئیس جمهوری جنوب سودان گفت «پیمان صلح سال ۲۰۰۵ که ما آن را امضا کردیم، کاملاً اجرایی نشده است. امروزه چهار خواسته پیش روی ماست که هنوز اجرایی نشده اند یکی تعیین مرزهای جنوب و شمال است دوم مالکیت حوزه های نفتی که مشخص نیست و آخر اینکه زمینهای کشاورزی هنوز تقسیم نشده اند.»

سلفاکیر که نامزد کسب ریاست جمهوری استان جنوبی ست، گفت جنوب در انتخابات ایالات شمالی شرکت نخواهد کرد.

احزاب مخالف همچنین می گویند پر کردن پرسشنامه ۱۲ صفحه ایِ برگه رأی برای بیشتر مردم جنوب که بیسواد هستند دشوار است و این خود می تواند زمینه تقلب انتخاباتی بسود حزب حاکم را تقویت کند.

اعتراضات خیابانی جوانان در خارطوم پایتخت سودان نیز به آشوبهای سیاسی کشور دامن زده است و سازمان ملل متحد می گوید مردم سودان باید هرچه زودتر به روشی مسالمت آمیز مشکلات سیاسی خود را حل کنند زیرا سیصدهزار کشته و دو و نیم میلیون آواره جنگی در استانهای آفریقایی تبار سودان دلیلی بس محکم برای این درخواست است.

XS
SM
MD
LG