لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۶

چند حزب سودان هدف از برگزاری انتخابات را بازگشت عمر البشير به قدرت خوانده اند


در آستانة انتخابات رياست جمهوری، مجلس و نهاد های محلی در سودان نامزدهای احزاب اصلی اپوزيسيون ضمن تحريم کامل انتخابات انصراف خود را از شرکت در انتخابات اعلام کردند.

حزب ملی گرای اُمَه، حزب کمونيست و حزب متحد دموکراتيک هدف از برگزاری انتخابات را بازگشت عمر البشير، به قدرت خوانده اند. حزب جنبش آزادی مردم سودان نيز کناره گيری خود را از رقابت های انتخاباتی، اعلام کرد.

ياسر آرمان۴۹ ساله که يک مذهبی سکولار از شمال سودان است در ماه ژانويه سال جاری ميلادی از سوی گروه مخالفان به عنوان تنها کسی که می تواند با عمرالبشير به رقابت بپردازد، برگزيده شد. او علت کناره گيری خود را عدم امکانِ برگزاری انتخابات در دارفور و احتمال بروز تقلب در انتخابات خواند. با اين حال حزب او در انتخابات محلی شرکت خواهد کرد.

احزاب اپوزيسيون ديگر از جمله يکی از احزاب اسلام گرا به رهبری حسن ترابی در انتخابات شرکت خواهند کرد. فاطمه عبدالمحمود، اولين زنِ نامزد انتخابات در آن کشور هنوز، تصميم خود را در اين خصوص اعلام نکرده است. بريتانيا و نروژ که از مهمترين کشورهای کمک کننده به سودان هستند در کنار آمريکا نگرانی خود را از انتخابات سراسری که از روز ۱۱ ماه آوريل آغاز خواهد شد، ابراز کرده اند.

اسکات گرايتون فرستاده آمريکا به سودان در تلاشی برای نجات انتخابات می خواهد با رهبران دولت و اپوزيسيون، گفتگو کند.

XS
SM
MD
LG