لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۲

نگرانی مسيحيان جنوب سودان که مقيم سودان شمالی هستند


نگرانی مسيحيان جنوب سودان که مقيم سودان شمالی هستند
نگرانی مسيحيان جنوب سودان که مقيم سودان شمالی هستند

بسياری از مسيحی های سودان جنوبی که هنوز در سودان شمالی زندگی می کنند پس از استقلال جنوب، نسبت به آينده نا معلوم خود در يک کشور مسلمان به ديده ترديد می نگرند .

روز يکشنبه مسيحيان سودان جنوبی ساکن خارطوم در مراسم کليسايی که آشکارا خلوت تر از ماه های گذشته بود شرکت کردند.

جنوبی هايی که درسودان عمدتا مسلمان شمالی زندگی می کنند پس از استقلال رسمی جنوب، برای ادامه اقامت ناچار به تقاضای شهروندی اند و اسقف «ازکيل کوندو» می گويد در ميان بسياری از مسيحيان احساس ترس از آينده وجود دارد به ويژه از وقتی که عمرالبشير، رييس جمهوری سودان شمالی، اعلام کرد در صورت جدا شدن جنوب، بقيه کشور بايد اسلام را به عنوان دين رسمی بپذيرند.

واعظ توماس که مراسم يکشنبه کليسا در خارطوم را اداره می کرد گفت گرچه تعداد شرکت کنندگان کاهش پيدا کرده اما تا زمانی که ممکن باشد به کار خود ادامه می دهد.

يکی از مسيحيان می گويد: «همه بستگی به مرام رهبر نسبت به جنوبی ها دارد. اگر بگويد ديگر نمی خواهد جنوبی هارا ببيند ما هم می رويم و اگر باور داشته باشد که همه می توانيم مثل سابق با هم زندگی کنيم ما هم به کار و زندگی خودمان برای توسعه سودان شمالی ادامه می دهيم.»

سودان جنوبی، توليد کننده نفت و عقب افتاده، استقلال خود را طی رفراندم در ژانويه به دست آورد و سودان شمالی نخستين دولتی بود که آن را به رسميت شناخت، هرچند اين حرکت بيم از تنش های آينده را از ميان نبرد.

روز شنبه چندين نشريه مرتبط با جنوبی ها تعطيل شد. اخطاری به بيش از يک ميليون جنوبی باقيمانده در شمال داده شد.

سودان جنوبی عمدتا مسيحی به جز چند سال از ۱۹۵۰ درگير جنگ های داخلی با شمال بوده که دين و ايدئولوژی و قوميت به اين درگيری ها دامن زده است.

XS
SM
MD
LG