لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۱

زدوخورد سربازان شمال و جنوب سودان


زدوخورد سربازان شمال و جنوب سودان
زدوخورد سربازان شمال و جنوب سودان

منابع خبری از درگیری سربازان شمال و جنوب سودان در منطقه مورد اختلاف « آبیا » خبر داده اند. این در حالی است که مذاکرات صلح در اتیوپی ادامه دارد. یک سخنگوی ارتش بخش جنوبی می گوید درگیری روز چهارشنبه زمانی رخ داد که سربازان شمال در صدد برآمدند از روی پلی بر رودخانه بحرالعرب عبور کنند. وی تاکید کرده این درگیری تلفات هم داشته است. مقام های شمال سودان در باره این گزارش هنوز اظهار نظر نکرده اند.

در حالی که جنوب سودان برای اعلام استقلال در ماه آینده آماده می شود، در آدیس آبابا مذاکره برای پایان دادن به خشونت در امتداد مرز شمال و جنوب، به میزبانی اتحادیه آفریقا ادامه دارد. اتحادیه آفریقا روز دوشنبه اعلام کرده بود که طرفین با اصل غیر نظامی ساختن آبیا که شمال ماه پیش اشغال کرد، موافقت کرده اند. اما خبرنگار صدای آمریکا که در مذاکرات حضور دارد، گزارش داده که شواهد حاکی از شکست مذاکرات است. در همین حال دفتر امور انسانی سازمان ملل متحد می گوید جنگ بین ارتش شمال و جنگجویان محلی طرفدار جنوب در منطقه کوردوفان جنوبی نزدیک به ۶۰هزار نفر را آواره کرده است. باراک اوباما رییس جمهوری امریکا از دولت سودان شمالی خواسته است تا اعمال خشونت و ارعاب در امتداد مرز شمال و جنوب را متوقف کند.

آقای اوباما در یک پیام رادیویی که شامگاه سه شنبه از صدای آمریکا پخش شد، گفت رهبران شمال و جنوب سودان باید به مسئولیت های خود پای بند باشند و با پایان گرفتن خشونت موافقت کنند. رییس جمهوری امریکا تاکید کرد در غیر این صورت، آنها با فشار بین المللی و انزوا روبرو خواهند شد تا پاسخگوی رفتار خود باشند.

شمال و جنوب سودان هردو مدعی مالکیت منطقه نفت خیز آبیا هستند. شمال و جنوب با عقد قرارداد صلح در سال ۲۰۰۵ به ۲۱ سال جنگ پایان دادند. مردم جنوب در یک همه پرسی در ماه ژانویه به استقلال از بخش شمال رای مثبت دادند.

XS
SM
MD
LG