لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۳

امریکا سرکوب معترضین در سودان را محکوم کرد


امریکا سرکوب گسترده و شدید علیه اعتراض های ضد دولتی در سودان را محکوم کرده است.

اعتراض ها ضد دولتی که اکنون گسترش یافته است، دو هفته پیش در خرطوم به صورت اعتراض های پراکنده دانشجویان به اقدامات ریاضت اقتصادی دولت و افزایش شدید قیمت ها آغاز شد.

ناآرامی به سرعت به تظاهرات بزرگتر و بیشتر در سراسر پایتخت و چندین بخش دیگر کشور گسترش یافت. نیروهای امنیتی به تندی واکنش نشان دادند و به گاز اشک آور و باتون علیه معترضین متوسل شدند. تظاهرکنندگان حمله نیروهای امنیتی را با پرتاب سنگ و آتش زدن لاستیک های اتومبیل در خیابان ها پاسخ دادند.

سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا گفت گزارش ها حاکی است معترضین «هدف ضرب و شتم قرار می گیرند، به زندان می افتند و در بازداشتگاه به شدت با آنها بدرفتاری می شود.» او یاد آور شد سرکوب معترضین بحران اقتصادی سودان را برطرف نخواهد کرد، و خواست بازداشت شدگان بی درنگ آزاد شوند.

سازمان دیده بان حقوق بشر نیز از واکنش دولت سودان به ناآرامی ها انتقاد کرد، و در گزارشی گفت نیروهای امنیتی ده ها معترض، اعضای اپوزیسیون، و روزنامه نگار را دستگیر کرده اند. دیده بان حقوق بشر همچنین گفت برای درهم شکستن «اعتراض های صلحجویانه» از گلوله های لاستیکی و فشنگ های واقعی استفاده شد.

عمر البشیر رییس جمهوری سودان اعتراض ها را «کار مشتی آشوبگر» نامید و آن را محکوم کرد.
XS
SM
MD
LG