لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۰

آمريکا بمباران چاه های نفت در سودان جنوبی را محکوم کرد


آمريکا بمباران چاه های نفت در سودان جنوبی را محکوم کرد
آمريکا بمباران چاه های نفت در سودان جنوبی را محکوم کرد

ایالات متحده آمريکا حمله هوایی به چاه های نفتی سودان جنوبی توسط همسايه شمالی اين کشور را به شدت محکوم کرد.

ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، روز پنجشنبه در بيانيه ای اعلام کرد که چنين حملاتی به اهداف غير نظامی هولناک است. وی افزود که آمريکا، از دولت سودن می خواهد که به بمباران هوايی خود، که قوانين بين المللی را نقض می کنند، پايان دهد.

سخنگوی ارتش سودان، ساوامی خالد سعد، اين اتهامات نادرست دانست و رد کرد.

چندین مقام سودان جنوبی، از جمله سخنگوی دولت آن کشور، میگویند هواپیماهای جنگی سودان روز چهارشنبه در ناحیه ای در ایالت «يونيتی»، در حدود ۷۵ کیلومتری مرز مورد اختلاف دو کشور، بمب فرو ریختند و دو چاه نفت را منهدم کردند. او گفت این حمله پیمان عدم تجاوز را که سودان و سودان جنوبی ماه گذشته در اتیوپی امضا کردند، نقض می کند.

جنوب بارها شمال را به تجاوز به سرزمینش متهم کرده است، و دو طرف یکدیگر را به پشتیبانی از شورشیان دیگری متهم می کنند.

دو کشور در اختلافی بر سر درآمدهای نفتی درگیر هستند. جنوب هنگام کسب استقلال در ژوئیه گذشته کنترل سه چهارم تولید نفت سودان را بدست گرفت، اما برای صدور آن به خارج به خطوط لوله و تاسیسات شمال متکی است.

شمال پس از خودداری جنوب از پرداخت آنچه عوارض اضافی عبور تلقی می کرد، میلیون ها بشکه نفت را ضبط کرد. جنوب با متوقف ساختن تولید نفت واکنش نشان داد، تحلیلگران می گویند این اقدام به هر دو کشور صدمه می زند.

اختلاف و تنش های مرزی موجب این هراس شده است که دو سودان بسوی جنگ پیش می روند. در سودان متحد سابق، شمال و جنوبی در جنگ داخلی خونینی که ۲۱ سال طول کشید درگیر بودند.

XS
SM
MD
LG