لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۹

عمرالبشير: مذاکرات ديگری با سودان جنوبی انجام نخواهد شد


عمرالبشير: مذاکرات ديگری با سودان جنوبی انجام نخواهد شد
عمرالبشير: مذاکرات ديگری با سودان جنوبی انجام نخواهد شد

رئیس جمهوری سودان، عمر البشیر، می گوید مذاکرات ديگری با سودان جنوبی انجام نخواهد شد؛ اين در حالی است که به گفته شاهدان در جنوب، هواپیماهای جنگی سودان بمباران خود را آغاز کرده اند.

آقای بشیر اين نظرات را روز دوشنبه در سفر خود به منطقه نفت خيز هگليگ به سربازان ارتش عنوان کرد که کنترل اين ناحيه را در روز جمعه گذشته از سربازان سودان جنوبی بازپس گرفتند.

آقای بشیر گفت: جنوب تنها زبان «اسلحه و مهمات» را درک می کند.

مقامات و شاهدان در سودان جنوبی می گویند جنگنده های سودان روز دوشنبه ايالت «يونيتی» در سودان جنوبی را بمباران کردند و در اين تهاجمات حداقل سه نفر، از جمله يک پسر بچه کشته شدند.

دبیر کل سازمان ملل، متحد بان کی مون، بمباران از سوی سودان را محکوم کرد و از دولت خارطوم خواست به تمام حملات فورا پايان دهد.

آمريکا نيز آنچه که آنرا تهاجم نظامی سودان ناميد محکوم کرد. ويکتوريا نولاند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا گفت: ايالات متحده حق سودان جنوبی به دفاع از خود را به رسمیت می شناسد، اما از دولت جوبا، پايتخت آن کشور، خواست از خود در واکنش به بمباران ها « خویشتنداری» نشان دهد.

معاون رئیس اطلاعات نظامی سودان جنوبی، مک پال، اظهار داشت که هواپيماهای سودانی روز دوشنبه ۴ بمب به سودان جنوبی فروريختند. او سودان را به «تحریکات مداوم» از زمان عقب نشينی نيروهای سودان جنوبی از منطقه هگليگ، متهم کرد.

XS
SM
MD
LG