لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۵

ابراز نگرانی آمریکا از تجدید خشونت ها بین سودان و سودان جنوبی


ابراز نگرانی آمریکا از تجدید خشونت ها بین سودان و سودان جنوبی
ابراز نگرانی آمریکا از تجدید خشونت ها بین سودان و سودان جنوبی

آمریکا تجدید خشونت نظامی بین سودان و سودان جنوبی را بشدت محکوم کرده و از دو طرف خواسته است به حملات هوایی و زمینی پایان دهند.

ویکتوریا نولاند سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا روز سه شنبه به خبرنگاران گفت: ایالات متحده از تجدید نبرد، بویژه در امتداد منطقه مرزی، بشدت نگران است. او گفت این منطقه نقطه ای است که در صورت ادامه خشونت می تواند حتی خطر ناکتر شود.

پیشتر در روز سه شنبه، سودان جنوبی سودان را متهم کرد که برای دومین روز به حملات هوایی به سرزمین نفتخیز در امتداد مرز مورد اختلاف دو کشور دست زده است.

یک روز پس از مناقشه نظامی نادری بین دو رقیب، رییس جمهوری سودان جنوبی گفت نیروی هوایی شمال دو ناحیه را در ایالت وحدت در جنوب بمباران کرد. پس از آن نیروهای مسلح سودان و شبه نظامیان به نیروهای سودان جنوبی حمله کردند، اما نیروهای جنوب قادر شدند آنها را عقب بزنند.

وزیر اطلاعات سودان جنوبی پیشتر بنقل از رییس جمهوری گفت جنوب نباید به یک جنگ بی معنا با سودان کشیده شود.

مقامات وزارت امور خارجه سودان گفتند اقدامات ارتش سودان پاسخی به حمله قبلی نیروهای جنوب با سلاح های سنگین بود.

بان کی - مون دبیر کل سازمان ملل متحد گفت او زدوخورد بین سودان و سودان جنوبی عمیقا نگران است، و از دو طرف خواست اختلافاتشان را از راه های صلحجویانه برطرف کنند.

آژانس آوارگان سازمان ملل متحد نیز نسبت به ایمنی ۱۶ هزار آواره سودانی که اخیرا به کوهستان های نوبا گریختند ابراز نگرانی کرد.

XS
SM
MD
LG