لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۷

رييس جمهوری سودان جنوبی سفر به شانگهای را لغو کرد


رييس جمهوری سودان جنوبی سفر به شانگهای را لغو کرد
رييس جمهوری سودان جنوبی سفر به شانگهای را لغو کرد

با تشديد درگيری های مرزی در سودان، سالوا کِر، رييس جمهوری سودان جنوبی، ادامه ديدار خود را از چين لغو کرد. مقام های چين ضمن اظهار تاسف گفتند، آقای کِر به علت مسائل داخلی تصميم به ترک چين گرفته است.

مقام های چين می گويند، سالوا کِر پس از ديدار با رهبران چين، به علت مسائل داخلی در کشورش برنامه سفر به شانگهای را لغو کرده است.

رهبر سودان جنوبی روز سه شنبه با هو جين تائو، رييس جمهوری چين، ملاقات کرد؛ او در اين ملاقات گفت، کشورش مورد حمله قرار گرفته است.

آقای کر روز چهارشنبه در دانشگاه پکن سخنرانی کرد. مقام های چين می گويند او پس از خاتمه اين جلسه تصميم به ترک چين گرفت.

جامعه جهانی از دو کشور سودان خواسته است به تنش و درگيری های خشونت بار بر سر مسائل مرزی و درآمدهای نفتی پايان دهند و اختلافات را از طريق مذاکره و گفتگوهای صلح آميز حل کنند.

چين ضمن تاکيد بر حل مسالمت آميز اختلافات گفت، فرستاده ويژه ای برای کمک به از سرگيری مذاکرات به اين منطقه اعزام خواهد کرد.

شورای امنيت سازمان ملل متحد نيز از دو سودان خواسته است، بلافاصله به جنگ و درگيری، خاتمه دهند.

در همين حال، سوزان رايس، سفير آمريکا گفت مقامات سازمان ملل روز سه شنبه به شورای امنيت گزارش دادند که خروج نيروهای سودان جنوبی از شهر نفت خيز هگليگ در ابتدا دلگرم کننده بود، اما بمباران سودان شمالی را در پی داشت.

سفير آمريکا در سازمان ملل متحد گفت، اعضای شورای امنيت از خروج نيروهای نظامی سودان جنوبی از شهر هگليگ استقبال می کنند و خواستار توقف کامل بمباران اين منطقه از سوی نيروهای نظامی سودان هستند.

خانم رايس گفت آمريکا تجاوز سودان به خاک سودان جنوبی و بمباران مناطق غيرنظامی را به شدت محکوم می کند، و از دولت سودان می خواهد بی درنگ نيروهای خود را از سودان جنوبی خارج کند.

خانم رايس گفت بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، در اين بمباران دستکم ۱۶ غيرنظامی کشته و ۳۴ تن ديگر زخمی شدند.

شورای امنيت سازمان ملل از طرفين می خواهد بلافاصله به برقراری آتش بس اقدام کنند و به پای ميز مذاکرات بازگردند.

اتحاديه آفريقا به هر دو کشور ۹۰ روز مهلت داده است تا اختلافات مرزی، نفتی و شهروندی را حل کنند تا به داوری بين المللی دچار نشوند.

XS
SM
MD
LG