لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۶

مردم جنوب سودان برای همه پرسی آماده می شوند


مردم جنوب سودان برای همه پرسی آماده می شوند
مردم جنوب سودان برای همه پرسی آماده می شوند

یک سخنگوی ارتش آزادیبخش مردم جنوب، که مسول امنیت جنوب سودان است، گفت زد و خوردها در حملات جداگانه در ایالت های همسایه صورت گرفته است.

به گفته او شورشیانی که حاضر نشده اند پیشنهاد بخشودگی دولت جنوب را بپذیرند، درصدد هستند همه پرسی را مختل کنند.

قرار است مردم جنوب سودان تصمیم بگیرند که آیا می خواهند با شمال متحد باقی بمانند یا جدا شوند و جدیدترین کشور آفریقایی را تشکیل دهند.

رییس دولت منطقه ای سودان جنوبی در آستانه رای گیری گفت هیچ گزینه ای جز همزیستی مسالمت آمیز با شمال وجود ندارد.

عمر البشیر، رییس جمهوری سودان در دیداری از منطقه در روز سه شنبه، عهد کرد نتایج همه پرسی را هر چه باشد بپذیرد و به جنوب کمک کند.

یک مقام کمیسیون انتخابات گفت لوازم مورد نیاز برای همه پرسی در تمام ۲۶ هزار مرکز رای گیری در سراسر کشور توزیع شده است:

**** بنابراین، ما به آخرین مرحله توزیع رسیده ایم و به خوبی می دانیم که امروز آخرین روز برای تکمیل کارهاست. آنچه باقی می ماند، رای گیری است.»

نزدیک به چهار میلیون نفر برای همه پرسی ثبت نام کرده اند. این روند بخشی از قرارداد صلح است که به بیش از دو دهه جنگ داخلی بین شمال و جنوب سودان پایان داد.

شخصیت هایی از سراسر جهان، از جمله جیمی کارتر، رییس جمهوری پیشین آمریکا، کوفی عنان، دبیرکل سابق سازمان ملل متحد و تابو امبکی، رییس جمهوری سابق آفریقای جنوبی، همراه با صدها ناظر برای نظارت بر همه پرسی در سودان به سر می برند.

دیوید گرسلی، سرپرست هیات سازمان ملل متحد در جنوب سودان، همه پرسی منظمی را پیش بینی کرد:

*** بسیاری بدبین هستند و فکر می کردند ما هرگز به این نقطه، و به این زمان نخواهیم رسید. اما یک بار دیگر به نظر می رسد سودان بسیاری از مردم را شگفت زده می کند و در نهایت، فکر می کنم دلیلش این است که دو طرف تصمیم گرفته اند که دیگر نمی خواهند به جنگ داخلی بازگردند.»

جنگ به قیمت جان تقریبا ۲ میلیون نفر تمام شد. بسیاری از آنها غیر نظامی بودند. همچنین منطقه را فقیر، بدون مدرسه، بیمارستان و تاسیسات زیر بنایی باقی گذاشت.

بسیاری از جنوبی ها می گویند از زمان امضای قرارداد صلح وضع تا حدودی بهتر شده است و امیدوار هستند استقلال به این روند شتاب بخشد.

سودانی های شمال می گویند پیشرفت بیشتر می تواند از طریق وحدت به دست آید.

برای تصویب همه پرسی، باید بیش از ۵۰ درصد شرکت کنندگان رای مثبت دهند و شمار آنها از ۶۰ درصد نزدیک به چهار میلیون نفری که ثبت نام کرده اند، فراتر رود.

XS
SM
MD
LG