لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۶

ناظران بین المللی همه پرسی جنوب سودان را معتبر می دانند


ناظران بین المللی همه پرسی جنوب سودان را معتبر می دانند
ناظران بین المللی همه پرسی جنوب سودان را معتبر می دانند

ناظران بین المللی نتیجه همه پرسی برای استقلال جنوب سودان را تایید کردند. اتحادیه اروپا روز دوشنبه گفت همه پرسی یک هفته ای برای تصمیم گیری درباره آینده این منطقه معتبر بوده و روند رای گیری به آرامی برگزار شده است.

گروهی از ناظران تحت مدیریت جیمی کارتر، رئیس جمهوری اسبق ایالات متحده گفت روند رای گیری «مطابق با استانداردهای بین المللی بود».

با اعلام نتیجه همه پرسی برای استقلال سودان جنوبی ، سالوا کییر، رئیس جمهوری سودان جنوبی از مردم خواست جنگجویان شمالی را به خاطر برافروختن آتش جنگ داخلی طولانی «عفو» کنند. این نخستین سخنرانی او پس از انجام همه پرسی در روزهای شنبه و یکشنبه بود که در کلیسای کاتولیک شهر جوبا، پایتخت سودان جنوبی برگزار شد.

نخستین مرحله شمارش آراء در این همه پرسی از حمایت قاطع مسیحیان و پیروان ادیان قدیمی مقیم جنوب، از جدایی جنوب سودان از بخش مسلمان نشین شمالی این کشور حکایت دارد. نتیجه قطعی این همه پرسی هنوز رسما اعلام نشده و احتمال می رود تا اوائل ماه آینده میلادی به طول انجامد. در صورت حمایت جنوبی ها از استقلال این بخش از کشور سودان، سودان جنوبی در ماه ژوئیه به عنوان کشوری مستقل اعلام موجودیت خواهد کرد.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا انجام این همه پرسی را به سودان جنوبی تبریک گفت و آن را «الهام بخش مردم جهان» دانست.

بر اساس بررسی خبرگزاری اسوشیتد پرس که روز یکشنبه اعلام شد، ۹۶ در صد از ۳۰ هزار رایی که به ۱۰ حوزه رای گیری ریخته شده به سود جداشدن جنوب سودان از شمال بوده است. به پیش بینی تحلیل گران نتیجه رای گیری در سراسر جنوب سودان تقریبا با همین نتیجه خواهد بود.

مقام های انتخاباتی می گویند نتیجه انتخابات از ۶۰ در صد آرای لازم برای استقلال سودان جنوبی بسیار فراتر خواهد رفت.

به نوشته اسوشیتد پرس رای گیری در اکثر موارد آرام و مسالمت آمیز بود، هرچند که در گیری های مرگباری در قبایل مرزنشین شمال و جنوب سودان ، در منطقه نفت خیز آبیه روی داد.

کنترل منطقه آبیه یکی از مسائل مورد اختلاف شمال و جنوب سودان است. تعداد ثبت نام کنندگان برای شرکت در این همه پرسی حدود ۴ میلیون نفر گزارش شده است.

XS
SM
MD
LG