لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۰

نتایج اولیه حاکی است مردم به استقلال جنوب سودان رأی داده اند


نتایج اولیه حاکی است مردم به استقلال جنوب سودان رأی داده اند
نتایج اولیه حاکی است مردم به استقلال جنوب سودان رأی داده اند

نخستین شمارش آراء همه پرسی یک هفته ای جنوب سودان نشان می دهد مردم این سرزمین به شکل گسترده ای به استقلال قسمت جنوبی کشور رای داده اند تا به این ترتیب جدیدترین کشور جهان را تشکیل دهند. در مجموع حدود ۴ میلیون نفر برای رای دادن ثبت نام کرده بودند.

نتایج اولیه روز یکشنبه در ۱۰ حوزه را ی گیری در «جوبا» پایتخت جنوب سودان ۳۰ هزار رای شمارش شده و در این مجموع، ۹۶ درصد به جدائی رای داده اند. ناظران می گویند نتیجه کلی همه پرسی نیز کمابیش همین خواهد بود.

سالوا کییر، رئیس جمهوری جنوب سودان در نخستین اظهار نظر عمومی در پی همه پرسی، ازمردم جنوب خواست شمال را به خاطر فاجعه های جنگ داخلی چند دهه ای ببخشند.

در سال ۲۰۰۵ و به دنبال ۲۱ سال جنگ داخلی بین شمال عمدتا مسلمان نشین و جنوب سودان که ساکنانی مسیحی و یا پیرو ادیان قدیمی دارد، به موجب توافق نامه ای مقرر شد که سرنوشت جنوب سودان به همه پرسی گذاشته شود.

همه پرسی یک هفته ای در سودان روز شنبه پایان یافت. نتیجه اولیه رای گیری روز ۳۱ ژانویه و نتیجه نهائی، روز ۶ فوریه اعلام می شود .

روند رأی گیری در سودان در کل آرام بود هرچند برخی درگیریهای مرگبار قبیله ای در مرز میان شمال و جنوب در منطقه نفت خیز آبیه گزارش شد. مقامات می گویند دست کم ۴۶ تن در این درگیری ها کشته شده اند.

تعیین وضعیت منطقه مورد اختلاف آبیه، یکی از چندین مسئله ای است که رهبران شمال و جنوب سودان باید درباره آن به راه حل دست یابند.

XS
SM
MD
LG