لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۵۵

رئیس جمهوری سودان در انتخابات آینده ریاست جمهوری شرکت نمی کند


عمر البشیر ۲۲ سال است که در مقام ریاست جمهوری بر سودان حکومت می کند
عمر البشیر ۲۲ سال است که در مقام ریاست جمهوری بر سودان حکومت می کند

یکی از اعضای حزب حاکم سودان می گوید عمر البشیر، رئیس جمهوری سودان، قصد ندارد چهار سال دیگر، در پایان دوره کنونی اش، خود را نامزد دور بعدی ریاست جمهوری این کشور کند.

ربیع عبدالعطی که از مقام های ارشد حزب کنگره ملی سودان است، روز دوشنبه، در گفت و گو با خبرگزاری های غربی گفت این تصمیم تحت هیچ فشاری گرفته نشده و ربطی به وقایعی که در کشورهای عربی دیگر می گذرد، ندارد. اعتراض های مردمی در کشورهای مصر و تونس به تازگی به سقوط حکومت های این دو کشور منجر شده و در لیبی، کشور همسایه سودان، نیز نظیر چنین تظاهرات اعتراضی در جریان است.

در خارتوم پایتخت سودان نیز ماه گذشته تجمع های کوچکی برگزار شد که توسط نیروهای امنیتی درهم شکست.

عمر البشیر ۲۲ سال است که در مقام ریاست جمهوری بر سودان حکومت می کند. او در سال ۱۹۸۹ از طریق یک کودتا حکومت را به دست گرفت.

در انتخابات ریاست جمهوری سودان که ماه آوریل گذشته برگزار شد، عمر البشیر بار دیگر برای یک دوره پنج ساله انتخاب شد. بسیاری از حزب های مخالف این انتخابات را تحریم و دولت را به تقلب در انتخابات متهم کردند.

دادگاه بین المللی کیفری، آقای البشیر را به اتهام جنایتکار جنگی و نسل کشی در منطقه دارفور سودان تحت پیگرد قرار داده است. شورشیان این منطقه از سال ۲۰۰۳ با حکومت البشیر در نبرد هستند.

در ماه ژانویه، سودان از طریق رای مردم این کشور به دو منطقه جنوبی و شمالی تقسیم شد. بخش جنوبی قرار است در ماه ژوئیه آینده استقلال خود را اعلام کند.

XS
SM
MD
LG