لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۱

احتمال اجرای قوانین اسلامی در شمال سودان


بر روی تابلو نوشته ای که در پشت جوانان سودانی قرار دارد نوشته شده: اتحاد آری، جدایی نه
بر روی تابلو نوشته ای که در پشت جوانان سودانی قرار دارد نوشته شده: اتحاد آری، جدایی نه

رئیس جمهوری سودان می گوید در صورت جدایی جنوب از شمال، یک قانون اساسی کاملا اسلامی بر کشور حاکم خواهد شد. عمر البشیر روز یکشنبه گفت اگر در همه پرسی نهم ژانویه، مردم به جدایی جنوب سودان رای دهند، قانون اساسی جدیدی بر پایه قوانین اسلامی تدوین خواهد شد که به گفته وی، نشانی از تنوع فرهنگی و فرقه ای در آن یافت نخواهد شد.

عمر البشیر گفت شریعه یا قوانین اسلامی، منبع اصلی تدوین قانون اساسی و عربی زبان رسمی کشور خواهد بود.

قانون اساسی سودان که در سال ۲۰۰۵ میلادی تدوین شد، ضمن تاکید بر گوناگونی فرهنگی و اجتماعی ساکنان آن کشور، حاوی قوانین برگرفته از اسلام و شریعت در شمال سودان است

جنوب سودان در رای گیری نهم ژانویه، تصمیم خواهد گرفت که با شمال متحد بماند یا مستقل شود.

روز پنجشنبه یک مشاور و دستیار آقای بشیر گفت این کشور تقریبا به طور قطع، به دو نیم تقسیم خواهد شد. این اولین بار بود که یک مقام بلند پایه سیاسی در شمال سودان، از احتمال جدایی و استقلال جنوب سخن گفته است.

همه پرسی پیش رو در سودان، بخشی کلیدی از توافق همه جانبه صلح سال ۲۰۰۵ است که به جنگ داخلی ۲۱ ساله میان شمال و جنوب در این کشور پایان داد. سازمان دهندگان همه پرسی گفته اند نزدیک به ۳ میلیون نفر برای شرکت در همه پرسی، ثبت نام کرده اند.

با حل نشده باقی ماندن اختلافات بر سر منابع نفت، مرزها و دیگر مسائل، تنش میان شمال و جنوب در سودان، پیش از فرارسیدن زمان همه پرسی بالا گرفته است.

XS
SM
MD
LG